Výstava ukazuje českou avantgardu pohledem italského bohemisty

Kultura
9. 2. 2019 08:37
V pražském Muzeu Kampa byla 8. února 2019 zahájena výstava Angelo Maria Ripellino: Praha byla krásnější než Řím - Příběh české avantgardy.
V pražském Muzeu Kampa byla 8. února 2019 zahájena výstava Angelo Maria Ripellino: Praha byla krásnější než Řím - Příběh české avantgardy.

Souvislosti české literatury a umění první poloviny 20. století ukazuje výstava v Muzeu Kampa. Jmenuje se Angelo Maria Ripellino: Praha byla krásnější než Řím a odkazuje ke slavné knize Magická Praha, již italský spisovatel a bohemista Ripellino o Praze v 70. letech napsal. V názvu je také úryvek z básně Jaroslava Seiferta Světlem oděná. Výstava konfrontuje českou poezii a výtvarnou avantgardu první poloviny 20. století.

Návštěvníci na ní najdou obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty, Toyen či Kamila Lhotáka, texty i kresby Karla Teigeho či básnické sbírky Vladimíra Holana, Františka Hrubína, Jaroslava Seiferta nebo Vítězslava Nezvala, některé s věnováním Ripellinovi.

Angelo Maria Ripellino vystudoval slavistiku, byl znalcem polské, ruské a české literatury. V roce 1947 se oženil s českou romanistkou Elisou Hlochovou (Ela Ripellino), která byla jeho spolupracovnicí při překladech české prózy a poezie do italštiny. Překládal Seiferta, Nezvala, Holana a další. Ripellino mnohokrát navštívil Prahu. Protože ostře odsoudil invazi sovětských vojsk v srpnu 1968, nemohl se do milované Prahy už nikdy vrátit. Zemřel v Římě v roce 1978.

Možná i proto napsal jednu z nejoslavnějších knih o tajuplném městě ležícím na Vltavě Praha magická. Esejistickou formou v ní prošel dějinami a topografií Prahy tak, že v každém jejím čtenáři vyvolal okouzlení tímto městem a jeho magií, kterou v ní viděl. Pomocí osobních výpovědí vykresluje přínos tohoto města evropské kultuře v období mezi Bílou horou a okupací v roce 1968.

V dlouhé emotivním eseji se střídají pečlivě utříděná autorova fakta s jeho obdivem pro české setkání magické tradice a ostrého smyslu pro modernitu. Kniha se v Československu stala legendou, o níž mnozí věděli, ale jen málokdo ji mohl číst. Samizdatový překlad vyšel v roce 1978 v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem, oficiálně vyšla až po roce 1989.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Deml Ondřej

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ