Kreslený humor slavného francouzského ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, který nezahrnuje jen kresbičky ke knížce Mikulášovy patálie, představí výstava v pražské galerii Villa Pellé. Od pátku do 15. července se mohou lidé přijít seznámit s tvorbou letos šestaosmdesátiletého autora, který určoval podobu moderního kresleného humoru. Výstava nazvaná Malý Mikuláš a jiné... poprvé v tuzemsku ukáže originály Sempého ilustrací k Mikulášovým patáliím a všichni Mikulášové na ni mohou zadarmo.
Se Sempého jménem je bytostně spojena živá klučičí parta v čele se zvídavým Mikulášem, šprtem Celestýnem a gurmánským Vendelínem. Sempé je autorem tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonických obálek prestižních světových magazínů, jakým je například The New Yorker. Proslavil se i originálními plakáty.
Pro české čtenáře představovaly Sempého kresby v éře komunismu výjimečně svěží možnost pohledu na svobodný svět kresleného humoru. Za normalizace pronikaly Sempého vtipy nejen do oficiálního humoristického časopisu Dikobraz. Některé skryté významy zdánlivě nekonfliktní tvorby francouzského kreslíře a humoristy zůstaly zřejmě cenzorům skryty, a potěšily tak vnímavé čtenáře.
Jean-Jacques Sempé poprvé načrtl svým lehkým stylem postavičku kluka na kole, malého Mikuláše (Le Petit Nicolas) v první polovině 50. let minulého století pro belgický časopis Le Moustique. Spolupracující spisovatel a textař René Goscinny, později autor slavných příběhů o Asterixovi, začal se Sempém spolupracovat na komiksové sérii s rošťákem Mikulášem na objednávku novin Sud-Ouest. Po jejím úspěchu pak začal vycházet formát ilustrovaných povídek, které získaly úspěch po celém světě.
Od úspěchu Malého Mikuláše a od roku 1962, kdy vydal své první album humoristických kreseb Nic není jednoduché, Sempé každý rok vydává novou knihu kresleného humoru. Malý Mikuláš je přeložen do 40 jazyků, alba kresleného humoru vycházejí ve 20 zemích.
Informace o výstavě a doprovodném programu najdete zde.