Výstava ÚSTRu přibližuje zkušenost světa s komunistickou diktaturou

Kultura
25. 1. 2018 07:45
Výstava Komunismus a jeho epocha, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum a Národním divadlem.
Výstava Komunismus a jeho epocha, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum a Národním divadlem.

Před Národní technickou knihovnou v Praze 6 budou od čtvrtka k vidění dvě stovky snímků a dokumentů s tematikou komunistické totality. V předchozích měsících byly umístěny u Národního divadla a na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, nyní se venkovní výstava Komunismus a jeho epocha přesunula na třetí místo, aby i další lidé mohli vidět v nových souvislostech nedávnou zkušenost Česka s komunistickou diktaturou.

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s knihovnou. Autorem je frankfurtský historik Gerd Koenen, který chtěl v souvislosti s loňským 100. výročím bolševické revoluce v Rusku ukázat dějiny komunismu od jeho sovětských počátků až po současnou podobu, kterou má například v Číně.

Ukázka z pražské putovní výstavy Komunismus a jeho epocha.Organizátor výstavy Ondřej Matějka z ÚSTR už dříve řekl, že Koenen byl původně levicovým aktivistou v Západním Německu, později se stal ke komunismu velmi kritickým a začala ho zajímat otázka, čím komunismus byl a mnohde stále je tak působivý. Materiály, které shromáždil, vyprávějí příběh komunismu od jeho kořenů. Ukazují i jeho pronikání do Asie, kde sehrál jinou roli než v Evropě. "V Rusku a v Číně poskytl základ pro záchranu starých říší, které se rozpadly a podařilo se je díky komunismu dát znovu dohromady," uvedl organizátor.

Vystavené snímky a dokumenty podávají historii komunismu z celosvětového hlediska, nejen s ohledem na české nebo evropské dějiny. Evropskou historii komunismu expozice představuje na příkladech z více zemí, vedle Československa a Německa jsou to také Polsko či Maďarsko. V jednom z komentářů k výstavě se návštěvníci mimo jiné dočtou, že "komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé".

Lidé si mohou výstavu před technickou knihovnou prohlédnout do 7. února.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ