Výstava v Olomouci přibližuje celoživotní dílo Jana Švankmajera

Kultura
16. 5. 2013 14:02
Švankmajerův typický rukopis lze snadno rozpoznat.
Švankmajerův typický rukopis lze snadno rozpoznat.

Dílo předního českého filmového režiséra, scénáristy a výtvarného umělce Jana Švankmajera představí výstava zahájená ve čtvrtek v olomouckém Muzeu moderního umění. K vidění jsou tři stovky kreseb, frotáží, objektů, grafik, loutek, kreslených scénářů, pracovních fotografií k filmům a plakátů. Výstava nazvaná Možnosti dialogu je ve znamení Švankmajerova surrealismu a v Olomouci potrvá do 15. září.

"O výstavu Jana Švankmajera jsme usilovali několik let. Těší nás, že se to podařilo, neboť o jeho dílo je neustálý zájem ve výstavních síních světových metropolí. Olomouc se teď včlenila mezi Tokio, Moskvu nebo Londýn," řekl novinářům ředitel Muzea umění Michal Soukup.

Výstava podle kurátora Iva Bindera představuje Švankmajerovu tvorbu od konce 50. let do současnosti: "Poukazuje na to, jak je jeho filmová tvorba neoddělitelně spjata s ostatními výtvarnými projevy, ať už jde o kresby, koláže, frotáže, objekty nebo taktilní umění," uvedl Binder.

Výstava Možnosti dialogu poodhaluje autorovu inspiraci a důležitost spolupráce se ženou Evou, která je podepsána pod výtvarnou stránkou některých filmů. "Řada vystavených scén z filmů je naše společná práce. Také jsem do výstavy zařadil několik Eviných obrazů a kreseb, protože dokreslují jednotlivá témata výstavy i náš společný život," řekl Švankmajer, podle kterého je jeho volná a filmová tvorba velmi propojena.

Švankmajer si také postěžoval, že má připravený nový filmový projekt, avšak nemůže na něj sehnat peníze: "Nikdo tomu nevěří, ale je to tak. Nemůžeme sehnat peníze. Na filmy, které já točím, ve světě nejsou peníze."

Osmasedmdesátiletý umělec ve čtvrtek osobně zahájil olomouckou výstavu.Koncepce olomoucké výstavy vychází z její nedávné premiéry v Galerii hlavního města Prahy. Odvíjí se od jednotlivých filmů a představuje artefakty a scény z autorových filmů i jeho volnou tvorbu. Součástí výstavy jsou pracovní fotografie, filmy o filmu, pracovní deníky, publikace, kritiky či plakáty.

"Na příslušných místech také návštěvníci uvidí ukázky z krátkých i celovečerních filmů a na závěr rozsáhlý televizní rozhovor mezi Janem Švankmajerem a Martinem Šulíkem, který vznikl v rámci cyklu televizních portrétů Zlatá šedesátá," podotkl Binder. Výstavu od začátku týdne doprovází v uměleckém centru Univerzity Palackého přehlídka Švankmajerových filmů.

Švankmajer je jedním z nejznámějších českých filmařů, patří mezi uznávané světové animátory a ve své tvorbě vždy kráčel originální cestou. Jeho filmy překypují obrazností, prolíná se v nich sen s realitou a černý humor a agresivita s básnickým viděním světa. Osmasedmdesátiletý filmový režisér, animátor a výtvarník je považován za čelního představitele pozdního českého surrealismu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Cenu kritiků festivalu Opera získalo Národní divadlo Brno za hru Salome

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ