Výstava v Opavě představí život a dílo skladatele Rychlého

Kultura
31. 3. 2017 17:42
Výstava proběhne v Obecním domě v Opavě.
Výstava proběhne v Obecním domě v Opavě.

Chystaná výstava představí život a dílo opavského rodáka a hudebního skladatele Arnošta Rychlého, který například zhudebnil řadu básní Petra Bezruče. V opavském Obecním domě začne 7. dubna. Do výstavních prostor se přestěhuje kompletní vybavení dvou pokojů z bytu, kde umělec žil. Návštěvníci uvidí i hudební nástroje, které používal. Novinářům to ve čtvrtek řekl tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis, který je zároveň vnukem skladatele.

On i jeho rodina se na přípravě výstavy podíleli. Šlo například právě o zapůjčení vybavení skladatelova bytu. "Širší rodina pak pomohla se získáním dosud nikdy nepublikovaných fotografií dědečka a dalších dobových dokumentů," řekl.

V bytě, kde skladatel strávil poslední část svého života, se dochovalo kompletní vybavení. "Jde o věci, které se s dědečkem několikrát stěhovaly. Jsou i 100 let staré," dodal Elis. K vidění bude na výstavě umělcovo křídlo, pianino či housle, které vyrobil uznávaný opavský houslař Josef František Růžička. Vystaven bude i zachovalý a 100 let starý koncertní smoking.

Výstava, kterou pořádá Slezské zemské muzeum, město Opava a jeho kulturní organizace OKO, se dotkne i další Rychlého aktivity. Skladatel má velký podíl na záchraně hudebních nástrojů z válkou zničeného opavského divadla. "Část jich byla zničena, část si lidé odnesli. Dědeček pak několik let chodil po lidech, nástroje hledal a sbírku dával dohromady," řekl Elis.

Rychlý patří mezi významné opavské rodáky. Hudební skladatel, sbormistr, publicista, pedagog a zpěvák Pěveckého sdružení slezských učitelů se narodil v roce 1901 v Opavě. Zde také v roce 1987 zemřel. Působil na řadě škol na Bruntálsku či Opavsku. Na všech zakládal a řídil pěvecké a orchestrální soubory, z nichž neznámější byly dětský pěvecký sbor Zpěváčci z bílé Opavy (1937) a studentský smíšený sbor a orchestr opavského gymnázia (1945).

Ve skladatelské práci se věnoval hlavně písňové a sborové tvorbě, upravoval slezské lidové písně, napsal 31 skladeb pro smíšené, 11 pro mužské a devět pro ženské sbory. Velkou pozornost věnoval Bezručovu dílu. Na slova jeho básní složil 52 skladeb různých žánrů. Věnoval se i scénické hudbě. K dětským pohádkám i klasickým činohrám složil přes 50 skladeb.

Autor: ČTK Foto: , Wikipedia

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ