Ostravské muzeum představí retrospektivní výstavu horolezeckých fotografií z období od roku 1930 až do současnosti. K vidění bude také výstroj některých slavných sportovců. Například péřová bunda Libora Uhra či nejdůležitější věci Leopolda Sulovského. Výstava Mezi nebem a zemí začne 4. září a potrvá do 25. října.
Takto rozsáhlá výstava horské a horolezecké fotografie nemá podle organizátorů v Česku nebo na Slovensku obdobu. Celkem se na ní představí díla 19 autorů. "Výstavu pořádáme u příležitosti padesátého výročí první oficiální československé horolezecké expedice do asijských velehor," řekl další z organizátorů výstavy Jiří Kráčalík. Projekt je součástí doprovodného programu Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů.
Příznivci kvalitní fotografie se podle Kráčalíka mohou těšit například na unikátní snímky Viléma Heckela, Jana Červinky, Karola Plicky, Jiřího Kolbaby, Libora Uhra, Františka Krasla, Ladislava Sitenského, Leopolda Sulovského či Radka Jaroše.
"Řada prezentovaných fotografií vznikla v terénu, který je pro mnoho z nás zcela nepřístupný. Oslovili jsme totiž také horolezce, kteří si při svých mnohdy nadlidských výkonech zkusili, jaká to je řehole, když se snaží v nelehkých podmínkách zachytit úchvatné momenty v horské krajině," upřesnil Kráčalík.
Výstavu doplňují i trojrozměrné předměty z doby minulé i ze současnosti. "Návštěvníci uvidí například to nejdůležitější, co potřeboval Leopold Sulovský při výstupech v loňském roce. Hned vedle bude umístěna výstroj nestora českého horolezectví Jana Červinky z počátku 70. let 20. století. Také uvidí péřovku Libora Uhra, ve které v roce 2007 zdolal horu K2," uvedla mluvčí muzea.
Mezinárodní filmový festival outdoorových filmů letos začne 9. října v Ostravě. Postupně zavítá do rekordních šestačtyřiceti sálů v obcích a městech v České republice a na Slovensku. Ukončen bude 12. prosince v pražské Lucerně.
Výstava v Ostravě: drsný terén i nadlidské výkony
Kultura
2. 9. 2015 12:31
Ostravské muzeum.