Výstava v Plzni ukazuje designové výrobky z recyklovaného PVC

Kultura
12. 10. 2016 14:44
Z výstavy Má plast.
Z výstavy Má plast.

Designové předměty, boty, stroje, umělecké objekty i multimediální instalace vyrobené z recyklovaného plastu představuje ode dneška ojedinělá výstava v plzeňském DEPO2015. Expozice "Má plast" zahrnuje díla 15 zahraničních i českých designérů a umělců, zaměřená na téma recyklace plastu. Mnohé exponáty uvidí české publikum poprvé, řekl ve středu autor námětu a kurátor výstavy Jiří Sulženko.

"Plast je všude. Poletuje ve vzduchu, válí se na zemi a především plave ve všech mořích. Plastového odpadu je tolik, že se dostal i do těla živočichů na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na Zemi," poznamenal. Výstava nabízí práce umělců a designérů, kteří se snaží na problém upozornit a navrhnout tvůrčí řešení. "Ukazujeme výběr těch nejzajímavějších zodpovědných a kreativních, vtipných i vážných, fungujících i teprve se rodících nápadů, uměleckých vyjádření a designových řešení," popsal Sulženko.

Hlavním smyslem projektu je poukázat na téma lokální recyklace.

K unikátním exponátům patří například židle Sea Chair od anglického Studia Swine. Židle byla vyrobená na moři na rybářské lodi z plastu vyloveného z vody. Oceánský plast a pytlácké sítě použil pro svou botu londýnský designer Alexander Taylor. Světově uznávaná umělkyně Veronika Richterová přivezla tři velké lustry vyrobené z PET lahví. Berlínský kolektiv Plastique Fantastique pro výstavu vytvořil čtyři obří nafukovací tubusy, které opticky i pocitově zmenšují prostory depa podobně, jako rostoucí objem plastového odpadu ubírá životní prostor na Zemi.

Součást expozice v plzeňském DEPO2015.

Místní tvůrce zastupuje sochař Benedikt Tolar, který připravil sérii grilovaných a deformovaných odpadkových košů, pestrobarevnou hernu pro děti z plastových kontejnerů a formule z barevných popelnic. Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni Vít Trunec s kolektivem představují "plastovou" variaci české hymny. Tvůrci využili toho, že krokové motory 3D tiskárny při různých rychlostech vyluzují určitý tón. Hymnu tak převedli do jazyka tiskárny a lidé uslyší a také uvidí, jak vypadá hymna v pojetí 3D tiskárny.

Hlavním smyslem expozice je podle Sulženka snaha přitáhnout pozornost k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu. "Chceme dát lidem možnost vlastnoručně recyklovat a vymýšlet zajímavý design. Ukazujeme proto nejen přístup designérů a umělců, ale vyzýváme návštěvníky, aby přinesli svůj plastový odpad a přetavili ho do nových výrobků," dodal. Výstava bude otevřena do 28. února 2017. Od 27. do 31. října se část výstavy představí i na pražské přehlídce Designblok.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mlch Petr

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ