Výstava ve Špálově galerii připomene Duchampa i Chalupeckého

Kultura
19. 3. 2019 08:45
Duchampova Fontána (1917) je jedním z již klasických děl moderního umění.
Duchampova Fontána (1917) je jedním z již klasických děl moderního umění.

Výstavu, která se konala přesně před 50 lety, připomene týdenní akce v Galerii Václava Špály. Od 21. března 1969 se na stejném místě konala jediná výstava Marcela Duchampa v tehdejším Československu. Díla výrazné postavy uměleckého světa, která ovlivnila i současnou uměleckou generaci, uspořádal historik umění Jindřich Chalupecký. Týdenní akce ve Špálově galerii se jmenuje Předpona našeho času a návštěvníci na ní uvidí katalog tehdejší výstavy a společnou fotografii Duchampa s Chalupeckým.

Výtvarník Jiří David tak chce připomenout význam Duchampův, význam tehdejší výstavy pro českou výtvarnou scénu a i význam Chalupeckého, který tehdy připravoval program Špálovy galerie.

Malíř a teoretik umění Marcel Duchamp (1887 až 1968), se proslavil jako jeden z nejvýraznějších avantgardních umělců a hlasatelů antiumění. Dokázal totiž přesvědčit "naivní důvěřivce, že obyčejná záchodová mušle nalezená na pařížské ulici se stává opravdovou sochou, je-li vystavena v muzeu umění", jak tvrdí někteří kritici.

Proslulý pisoár, který v roce 1917 vystavil dadaista Duchamp v jedné newyorské galerii pod názvem Fontána, označili britští odborníci za "nejvlivnější umělecké dílo 20. století" a zařadili ho před díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Andyho Warhola. Další z jeho známých prací byla Mona Lisa s knírkem, který její úsměv učinil ještě záhadnějším.

S těmito instalacemi takzvaných ready made (hotových objektů) v New Yorku se Duchamp zařadil mezi předchůdce konceptuálního umění. Jeho intelektuální provokace měly překvapivě silný ohlas mezi umělci, a především mezi uměleckými kritiky.

Výstava umělce, který ve 20. století zásadně změnil smysl vizuálního umění, se konala v březnu před 50 lety v Praze. "Výstavu připravil Jindřich Chalupecký, významný český výtvarný a literární teoretik a kritik, esejista, historik umění, a představil tak poprvé a naposledy v Československu díla Marcela Duchampa. Ten byl již sice v té době skoro půl roku po smrti, přesto byla jeho výstava pro zdejší malé, avšak dychtivé umělecké prostředí podstatná a průlomová," uvádí ke své akci Jiří David.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PA/Tim Ireland

Další čtení

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025
 Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity, adaptace divadelní hry Jiřího Havelky. Elity ovládly také kategorii nejlepší dramatizace. Ocenění převzali (zleva) zvukový designér David Šindelář, šéfproducent Audiotéky Michal Sieczkowski, režisérka Bela Schenková, zvukový designér Bojan Bojič a herec Zdeněk Piškula.

Audioknihou roku 2024 se stalo drama Elity, adaptace Havelkovy divadelní hry

Kultura
24. 4. 2025

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ