Výstava Vzdálené světy ukazuje exotický svět Zdeňka Buriana

Kultura
1. 12. 2016 08:15
Obraz Zdeňka Buriana (ilustrační foto).
Obraz Zdeňka Buriana (ilustrační foto).

Kresby Zdeňka Buriana s tématem přírody, exotických míst a zaniklých civilizací ukáže výstava, kterou zahájí odpoledne aukční Galerie European Arts na Senovážném náměstí. Výstava se jmenuje Vzdálené světy a potrvá do konce ledna, otevřeno je jen ve všední dny.

Většina lidí Buriana vnímá jako malíře pravěkých zvířat a rostlin, jeho tvorba ale měla mnoho dalších poloh. Odhaduje se, že Burian vytvořil 1392 olejomaleb, 329 kvašů, temper a pastelů a 14 352 perokreseb. Ilustroval asi 500 knih, stejný počet povídek a asi 600 knižních obálek.

Od raného věku unikal prostřednictvím trampingu, dobrodružných knih a kreseb na exotická místa, k odlišným kulturám. Talentované dítě po krátkém studiu na Akademii výtvarných umění z existenčních důvodů začalo ilustrovat dobrodružnou literaturu a cestopisy. Smysl pro imaginaci se u Buriana propojil s precizně zvládnutým realistickým stylem a důkladnou přípravou získanou studiem knih i spoluprácí s vědci.

Z oblasti zeměpisných a etnografických motivů výstava představuje výběr olejů z cyklu širokých krajinných pohledů Země a lidé. Vznikaly v letech 1925 až 1942 pro dětský časopis Širým světem. Autor v nich tematizoval způsob života v odlehlých částech světa - Mongolsku, Indii nebo Egyptě.

Pozdější etnografické motivy zastupují obrazy afrického kontinentu z poloviny 70. let, které vznikly pro knihu antropologa Josefa Wolfa Menschen der Urzeit (Člověk a jeho pradějiny). Všechny tyto práce působí autenticky navzdory tomu, že sám Burian navštívil pouze Slovensko a Itálii. Volnou tvorbu zastupují práce z Burianova obrazového cyklu Porobení, v němž zobrazil bohaté spektrum původních obyvatel jednotlivých kontinentů. Obrazy autor vnímal i jako svou osobní poklonu hrdosti a nezlomnosti těch, kterým setkání s bílým člověkem přineslo ztrátu životního prostoru nebo zánik.

Na výstavě nechybějí ani Burianovy rekonstrukce pravěku, který ho nadchl už během dětských návštěv jeskyně Šipka. Zastoupeny jsou kresebnými ilustracemi pro populárně naučné publikace paleontologa Josefa Augusty. Burianovy rekonstrukce pravěkých zvířat a předchůdců člověka byly ceněny pro vědeckou správnost, ale i přesvědčivost výrazu. Díky tomu byly nejen učebními pomůckami, ale sloužily sloužily i jako předloha pro Zemanův film Cesta do pravěku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ