Výstava zmapuje perzekuci sedláků za nacismu a komunismu

Kultura
18. 5. 2016 05:45
Výstava Půlstoletí perzekuce selského stavu.
Výstava Půlstoletí perzekuce selského stavu.

České sedláky od dob Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát, socialismus až po současnost zachycuje výstava Půlstoletí perzekuce selského stavu. Zaměřuje se především na utlačování sedláků za druhé světové války a komunismu. Podle autorů jde o vůbec první výstavní projekt od listopadu 1989, protože se podobný svého druhu doposud neuskutečnil. Pro veřejnost bude v Národním zemědělském muzeu v Praze otevřena od 25. května do 30. září.

Výstava bude multimediální, návštěvník vedle vystavených předmětů, textů a fotografií zhlédne i ukázky z dobových nahrávek a filmů. V muzeu se budou pořádat rovněž besední večery. Na podzim expozice poputuje do regionů.

"Připomíná dějiny selského stavu v českých zemích, kdy po období rozkvětu, k němuž došlo v době Habsburské monarchie a první Československé republiky, přicházejí na něho těžká léta," řekl  historik Jaroslav Rokoský z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

V době nacistické okupace byli mnozí sedláci perzekuováni a v 50. letech v komunistickém Československu pak tvrdě a nelítostně likvidováni. Zatímco nacisté české zemědělství pragmaticky využívali, ale přitom ho ponechali v chodu a dohlíželi na jeho stálou produkci, komunisté byli mnohem revolučnější, uvedl historik Jiří Urban. Ideologie pro ně znamenala víc, než aby hospodářství fungovalo, poznamenal.

"Selský stav jako sociální skupina byla jednou z nejvíce postižených komunistickým režimem v Československu v 50. letech," řekl Rokoský. Počty utlačovaných sedláků z doby nacismu nejsou známy, neví se ani podle něj příliš o odboji. Je to kvůli tomu, že většina z nich byla členy Agrární strany, která byla v květnu 1945 zakázána. Spíše se podle Rokoského mluvilo o jejich zradě a kolaboraci, než aby se připomínala jejich perzekuce a odbojové zásluhy. "To přečkalo do listopadu 1989 a víceméně pro to ani po listopadu 1989 česká historiografie příliš mnoho neudělala, takže ta čísla neznáme," konstatoval.

V 50. letech bylo násilně vystěhováno ze svých usedlostí na čtyři tisíce rodin, což čítá podle Rokoského přibližně 20 tisíc lidí. "Násilná přestavba společnosti přehlížela v 50. letech určující hospodářské a hospodárné aspekty zemědělství. Venkov v této době splácel krutou daň politice a ideologii," doplnil Urban. Následky kolektivizačního násilí se projevují dodnes, například tím, že restituenti mají minimální zájem hospodařit na navrácených pozemcích.

Výstava začne záznamem o politickém procesu z 50. let se sedlákem Josefem Pažoutem z Bystřice, zmapuje proměnu krajiny až do roku 1989 a skončí hledáním tradice. V závěru upozorní na fakt, že téměř nikdo nebyl za zločiny proti selskému stavu potrestán.

Autor: ČTK Foto: Facebook

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ