Výstavu zámořských objevů ozdobí vzácná Velaskova malba

Kultura
5. 11. 2013 14:00
Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska.
Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska.

Do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze byl dnes pod policejní ochranou převezen cenný obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska (1840-1912). Olejomalba bude součástí výstavy Čas zámořských objevů, která bude veřejnosti přístupna od 15. listopadu a potrvá do září příštího roku.

"Bude první expozicí z výstavního cyklu Peníze, který Národní muzeum připravilo pro sezonu 2013/2014. Uvede návštěvníky do doby, kdy Evropané začali doslova odkrývat dosud nepoznaný svět," uvedla ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová. Představí unikátní umělecké předměty, mapy, glóby a dokumenty i ty, kteří byli s tímto obdobím spjati. Tedy mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry.

Podle Dittertové je obraz pojištěn na několik desítek milionů korun. Jeho transportem začal svoz nejvzácnějších předmětů pro tento cyklus. Dalšími budou například největší briliant v českých sbírkách či jedinečný zlatý stodukát Ferdinanda III.

Transport obrazu, který je pojištěn na několik desítek milionů korun, provázel značný zájem, ale také policejní dohled.Obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel namaloval Velasco v roce 1882 na objednávku mexického lékárníka Františka Kasky. Šlo o ateliérovou repliku jeho nejslavnějšího díla z roku 1877, které dnes vlastní Museo National de Arte v Ciudad de México. Podle odborníků má toto výtvarné dílo svým námětem pro Mexičany výjimečný a symbolický význam. Panoramatické zobrazení rozsáhlého údolí s kdysi nevelkým hlavním městem Mexika se zasněženými vrcholky sopek Popocatépetl a Iztaccíhuatl na obzoru připomíná idylickou dobu před více než 130 lety. Na obraze je nejposvátnější místo celé Latinské Ameriky - místo zjevení Panny Marie Guadalupské, patronky krajiny. Jsou tu skryté heraldické symboly Mexika, kaktus nopál a orel číhající na hada.

Obraz byl autorem několikrát kopírován. Autorská replika z roku 1882, jež má stejné kvality jako o pět let starší originál, je od roku 1909 součástí sbírek Národního muzea, kam se dostal darem vědce, důstojníka, diplomata a svého času i osobního lékárníka císaře Maximiliána zastřeleného v Mexiku v roce 1867 Františka Kasky (1834-1907). Rodák z Horažďovic sice prožil většinu svého života v cizině, byl však členem Společnosti Muzea království českého a jedním z jeho štědrých donátorů. Do Prahy posílal vzácné přírodniny včetně meteoritů a muzeu odkázal veškeré své sbírky včetně osmi Velaskových krajinomaleb.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michal Doležal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ