Výtvarný podzim s Rousseauem, anděly i noži

Kultura
19. 9. 2016 17:42
Grafik a malíř Jiří Anderle.
Grafik a malíř Jiří Anderle.

Český výstavní podzim letos proběhne ve znamení přehlídek věnovaných významným výtvarným solitérům. Grafikům, sochařům i designérům. Chybět ale nebudou ani souborné výstavy zaměřené na meziválečnou tvorbu nebo anděly.

Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj
Od 16. 9. 2016 - palác Kinských, Praha

Francouzský naivní realista Henri Rousseau, zvaný Celník, patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Picassův chráněnec maloval rád snové krajiny džungle, již na vlastní oči nikdy neviděl, ale i zákoutí pařížských předměstí. Národní galerie nabídne výběr jeho obrazů z pařížské výstavy v Musée d'Orsay, doplněná o díla umělců jako Gut freund, Zrzavý nebo Toyen, kteří v Rousseauových dílech našli inspiraci.

Jiří Anderle - Panoptikum
Od 15. 9. 2016 - Obecní dům, Praha

Svými cykly přinesl grafickou i malířskou epopej moderního života kmitajícího mezi Dantovou Božskou komedií a Rimbaudovým Pobytem v pekle, napsal o Jiřím Anderlovi Bohumil Hrabal. V den svých osmdesát in zahájí Anderle, jehož díla mají ve sbírkách newyorské Metropolitní muzeum i pařížské Centre Pompidou, velkou pražskou retrospektivu. Umělec, jenž umí vtisknout lidským tvářím různými technikami přesvědčivý výraz, je držitelem řady cen, včetně státní Medaile za zásluhy nebo Grand Prix z Mezinárodního bienále grafiky, považovaného za jakéhosi grafického Oscara.

Olgoj Chorchoj: Logika emoce
Od 9. 12. 2016 - Moravská galerie v Brně

Snad nejznámější současné české designérské studio, jejž tvoří dvojice Michal Froněk a Jan Němeček, zrekapituluje svou tvorbu od založení v roce 1990 až do současnosti. K vidění bude sklo, svítidla, nábytek, ale třeba i nože. Přehlídka dua ověnčeného nespočtem ocenění včetně Czech Grand Design zachytí jeho posun od výstřední postmoderní bohatosti tvarů a materiálů k důrazu na precizní technologii výroby a odrazí i proměnu vnímání designu jakožto celého oboru.

Jaroslav Horejc
Od 28. 9. 2016 - dům U Kamenného zvonu, Praha

Dílo opomíjeného sochařského solitéra Jaroslava Horejce sice loni připomněla aukční galerie Arthouse Hejtmánek, od poslední velké samostatné výstavy umělce tvořícího i v období art deco už ale uplynulo čtyřicet let. Tuto pomlku chce nyní, 130 let od jeho narození, přerušit rozsáhlá výstava Horejcovy tvorby, která zasahovala do všech možných oborů včetně skla, keramiky, šperků, kostýmů i nábytku.

Socha Jaroslava Horejce Afrodité z roku 1933.

Šumění andělských křídel
Od 27. 10. 2016 - Muzeum moderního umění a Arcidiecézní muzeum Olomouc

Zobrazování andělů od renesance po současnost bude tématem velké výstavy, jež se přehoupne až do příštího roku. V centru bude sice křesťanské a mytologické pojetí andělů, ale chybět nebude ani jejich moderní zobrazování. Návštěvníci uvidí i Pietu oltářního mistra Giacoma Francii z 16. století nebo Tři Marie Kristova hrobu od Luccia Giordana ze 17. století.

Radek Brousil: Černá a bílá ve fotografii
Od 21. 9. 2016 - Colloredo-Mansfeldský palác, Praha

Souborná výstava nositele slovenské výtvarné Ceny Oskára Čepana ukáže i jeho fotografické práce věnující se jiným kulturám včetně cyklu snímků "černošských plastik" cestovatele a sochaře F. V. Foita nebo fotografických objektů na motivy barokních soch Maurů od Maxmiliána Brokoffa.

Sochař František V.Foit před odjezdem na propagační cestu do Afriky.

V novém světě / Podmínky modernity 1917-1927
Od 27. 9. 2016 - Dům umění, Ostrava

Téměř tři sta děl od více než šedesátky českých autorů by podle organizátorů mělo dát komplexní obraz o vývoji umění v letech 1917-1927 na pozadí dobového klimatu. Chybět nebudou díla velikánů jako Josef Čapek či František Drtikol, ale ani tvůrců regionálních či pozapomenutých.

Rony Plesl
Do 31. 10. 2016 - Královský letohrádek Pražského hradu

Z jeho půllitrů se pije budvar, prazdroj i bernard. A pokud navštívíte novou přístavbu londýnské galerie Tate Modern, budete v kavárně pít právě z jeho pyramidových skleniček. Jeden z nejlepších českých sklářů nyní na Pražském hradě poprvé uceleně představuje svoji tvorbu, v níž zaujímají důležité místo svítidla.

Autorem designu budvarských sklenic je sklářský výtvarník a designér Rony Plesl

Výstavy v Evropě

Georgia O'Keeffe
Tate Modern, Londýn - do 30. 10.

První dáma amerického modernismu, manželka fotografa Alfreda Stieglitze a jedna z prvních feministek, budí zájem nejen dílem, ale i turbulentním životem na přelomu 19. a 20. století. V Londýně jsou nyní od jedné z nejdražších umělkyň vystaveny jak její slavné obrazy květin nebo zvířecích lebek, tak díla inspirovaná krajinou Nového Mexika.

Seurat, Signac, van Gogh - Cesty pointilismu
Albertina, Vídeň - od 16. 9.

Když malíř Georges Seurat v roce 1891 v pouých jedenatřiceti neočekávaně zemřel, začínalo být jasné, že svými obrazy složenými z mnoha malých teček vynalezl nový výtvarný styl - pointilismus. Jeho díla teď spolu s obrazy následovníků vystaví vídeňská Albertina.

Zlaté století. Doba Velázqueze
Gemäldegalerie, Berlín - do 30. 10.

17. století bylo zlatým věkem španělského výtvarného umění. Nejznámější díla starých mistrů jako Velázquez, El Greco, Francisco de Zuburbán nebo Bartolome E. Murillo jsou nyní k vidění na výstavě pořádané pod záštitou krále Filipa VI. a prezidenta Joachima Gaucka.

Autor: Klára ČikarováFoto: , ČTK/Ožana Jaroslav/Kamaryt Michal/Novák Josef/Veis David

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ