Warholovo muzeum na Slovensku vystaví <span>60 nových děl</span>

Kultura
24. 7. 2008 14:30
Muzeum v Medzilaborcích chystá velkolepou oslavu.
Muzeum v Medzilaborcích chystá velkolepou oslavu.

Muzeum v Medzilaborcích chystá velkolepou oslavu.Muzeum Andyho Warhola ve východoslovenských Medzilaborcích se připravuje na největší výstavu za dobu své sedmnáctileté existence. Už za necelé dva týdny by se americký umělec se slovenskými kořeny dožil 80. narozenin a muzeum hodlá tuto událost připomenout velkou vernisáží.

FOTOGALERIE: ZDE

"Od 6. července obohatí naši expozici šedesátka serigrafií na plátně zapůjčených od pěti soukromých sběratelů. Považujeme to za něco mimořádného," prohlásil kurátor muzea Michal Bycko. Muzeum vzniklo na východě Slovenska, odkud pocházejí Warholovi předci, s pomocí jeho příbuzných a s Nadací Andyho Warhola v New Yorku. Jde o druhou největší sbírku Warholových děl na světě po kolekci v Pittsburghu.

Slovenský stát se odmítl na nákupu nových akvizic do Warholova muzea podílet kvůli jejich cenám, které vystoupily do enormní výše po umělcově smrti v roce 1987. Vedení muzea tedy našlo originální cestu, jak rozšířit kolekci a přitom utratit minimum. "Vytvořili jsme Společnost Andyho Warhola, která slouží jako prostředník pro jednání se soukromými sběrateli. Díky kontaktům, které máme v USA, se nám podařilo najít Warholova díla za lepší cenu než při aukcích. Také nám sběratelé umožňují zápůjčky děl na dobu od jednoho do pěti let," řekl Bycko, který rovněž pomáhá sběratelům jako znalec umělcova díla při nákupu jeho prací.

Podle Bycka jde o vzájemně výhodnou spolupráci muzea a sběratelů stejně jako pro návštěvníky a také pro investory, kteří tak provádějí z dlouhodobého hlediska dobré operace. "Obchod s uměním je jako obchod s automobily; pokud se kupující rozhodne pro špičku, nemůže se zmýlit," tvrdí Bycko.

Serigrafie, které budou od srpna v Medzilaborcích vystaveny, pocházejí ze sbírek klientů Společnosti Andyho Warhola, bohatých Slováků, kteří si přejí zůstat v anonymitě. K Warholovým dílů, která už jsou v muzeu vystavena, tak nově přibudou ucelené série jako Goethe, H.C. Andersen, Svatý Jan s drakem, Dámy a pánové či Kamufláže.

Andy vydělává i po smrti 

I po dvou desetiletích, která uplynula od Warholova úmrtí, umělec stále vyvolává velkou pozornost. Časopis Forbes ho dokonce zařadil do první desítky slavných osobností vydělávajících velké peníze i po smrti.

Výborně například vydělal na Warholovi britský herec Hugh Grant, který loni prodal umělcův portrét herečky Elizabeth Taylorové. V roce 2001 koupil toto dílo za dva miliony liber, o šest let později jeho prodejem utržil dvanáctkrát vyšší částku.

Foto: andywarhol.sk

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ