Začala nová éra Špálovy galerie. Éra PPF

Kultura
9. 9. 2010 16:30
Tohle už není pravda. Špálovka patří PPF.
Tohle už není pravda. Špálovka patří PPF.

Ve čtvrtek 9. září 2010 začala nová éra Špálovy galerie. Bude po taktovkou PPF a trvat bude měla minimálně deset let. Špálovka by se měla stát prominentním prostorem pro prominentní české umělce.

„Převzali jsme dobrovolně zodpovědnost za budoucnost tohoto prostoru," pronesl v úvodu tiskové konference při příležitosti znovuotevření Galerie Václava Špály starosta Prahy 1 Filip Dvořák. „Při rozhodování o novém nájemci nakonec sehrály rozhodující roli jeho stabilita, bonita, renomé a zkušenost s výtvarným provozem," vysvětlil, proč ve výběrovém řízení zvítězila společnost PPF Art, součást skupiny PPF.

Nové logo Špálovy galerie.Společnost v současné době spolehlivě provozuje tři jiné pražské galerie: Ateliér Josefa Sudka na Újezdě, kde představuje alternativnější podobu současné fotografie, Galerii fotografie Louvre, kde prezentuje fotografickou klasiku ze svých sbírek, a Galerii České pojišťovny, zaměřenou na českou figurální malbu a krajinářství. K těm tedy dnes oficiálně přibyla Galerie Václava Špály.

PPF bude provoz galerie zajišťovat v absolutním měřítku. To znamená, že umělci se nebudou muset na výstavách finančně podílet, jako tomu bylo v některých předchozích obdobích. Na druhou stranu ani nebudou za své výstavy honorováni, jak je zvykem na západě. Společnost sice počítá s tím, že od nich do svých sbírek něco nakoupí, ale nebude to pravidlem. Předběžný roční rozpočet se zatím odhaduje na pět milionů korun.

První výstava zkoumá Gagarinovu věc.Dramaturgie je vzhledem k dřívějšku konzervativní. Špálovka se má stát zasloužilým prostorem pro střední generaci, počínaje Tvrdohlavými a třicátníky konče. Prim budou hrát tradiční obory - malba a plastika, doplněné o fotografii. Videoart, instalace a konceptuální projekty mají prý smůlu.

Praxe však bude asi trochu jiná, jistě ne tak striktní. Už zahajovací výstava Jiřího Černického nazvaná Gagarinova věc je postavena na konceptuálním uvažování a hlavním médiem je, kromě dokumentace, především textové vyjádření a video. Krom toho bude v galerii každoročně samostatnou výstavou představen laureát Ceny Chalupeckého. Ani v tomto případě se na tradiční techniky nedá příliš spoléhat. Seznam jmen na další měsíce konzervativnější trend zaměřený na osvědčené autory potvrzuje. Nechybí mezi nimi například Tomáš Císařovský, Jan Merta, Rudo Prekop nebo Tono Stano.

Výstavy mají být především autorské, rozprostřené po celém prostoru. Dřívější dělení na „malou" a „velkou" Špálovku je minulostí. Galerie se také dočkala správky stěn a nové podlahy v přízemí. Změnu pak završuje nové logo, které vytvořil Petr Štěpán ze Studia Najbrt.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ