Zakopnutí o krtinec - a zrodil se Krteček

Kultura
22. 2. 2011 10:30
Zdeněk Miler slaví.
Zdeněk Miler slaví.

Průřez celoživotní tvorbou jubilujícího výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera představuje pražská Galerie Vltavín. Až do 10. dubna si tam budou moci zájemci včetně dětí prohlédnout jeho kresby naznačující vývoj známých animovaných postaviček včetně oblíbeného Krtka a zhlédnout krátké filmy. Jejich tvůrce se pondělní vernisáže v den svých devadesátin osobně zúčastnil.

"Celý život mi dělal jen radost, nikdy mě nezklamal. Dostal se už dávno za hranice, nejdříve do Německa. Tam když tento můj animovaný snímek na jednom z festivalů viděli, hned si objednali 12 dílů," řekl Miler ČTK. Věděl, co to obnáší, a tak na to nebyl připraven. "Nejsem ani básník, ani spisovatel, psát moc neumím," vysvětlil. Nakonec to s pomocí kolegů zvládl. Když prý byl první tucet hotov, objednali si vzápětí další takovou porci. "Od těch dob jich vzniklo na padesát," dodal Miler, který z nich pak dělal knížky.

Tvůrce Krtečka."Mým krédem vždycky bylo dělat pro děti. A šlo to samo od sebe, aniž jsem to nějak popoháněl. Konečně televizní večerníčky s Krtkem se promítají dodnes," dodal Miler, který před dnešní vernisáží otevřel v oranžerii dobříšského zámku stálou expozici svých prací.

Expozice v Galerii Vltavín představuje i práce výtvarníkovy manželky Emilie Milerové, vyznačující se něžnou romantikou a inspirací asijskými vlivy. Obě výstavy doplňuje projekce autorského dokumentu Pavly Petrákové Slancové s názvem Mraky Zdeňka Milera, v němž sleduje vznik řady děl, animovaných snímků i život slavného tvůrce.

Kladenský rodák Zdeněk Miler začínal ve zlínských filmových atelierech a od roku 1945 spolupracoval v barrandovském studiu Bratři v triku s Jiřím Trnkou. "Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já," vysvětlil Miler již dříve, proč si za hlavního hrdinu zvolil malého hmyzožravce.

Údajně na něj přišel, když při procházce zakopl o krtinu. V roce 1956 vznikl první a asi
nejslavnější Krtkův příběh o tom, jak ke kalhotkám přišel. Ve stejném roce za něj Miler získal Benátského lva na festivalu v tomto italském městě.

Více než pět milionů prodaných výtisků a padesát titulů přeložených do 19 jazyků pojí ilustrátora Zdeňka Milera a nakladatelství Albatros. Přes padesát let zůstává u dětí nejoblíbenější autorovou postavičkou Krtek, a to ve filmové i literární podobě. Knížky i filmy o něm mají úspěch i v zahraničí. Pod jménem Little Mole, Krot, Myyrän, Mulvad, La Talpa či Tudodži ho dnes znají malí čtenáři v desítkách zemí.

Do roku 2002 vytvořil Miler přes 50 těchto příběhů. Vedle toho namaloval další populární postavičky, Cvrčka a Štěňátko, a od začátku 50. let ilustroval řadu knih pro děti. Z nejznámějších šlo například o Kubulu a Kubu Kubikulu či pohádku O veselé mašince. Příběh Jak Krtek ke kalhotkám přišel vydal Albatros v roce 1961.

Zdeněk Miler získal řadu ocenění za ilustrační i filmovou tvorbu. Roku 1999 obdržel Zlatou paletu nakladatelství Albatros za více než pět milionů výtisků knih, na nichž se podílel jako ilustrátor. Toto číslo představovalo zhruba 40 titulů. V roce 2001 obdržel Miler Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ