Ve věku 85 let zemřela význačná česká malířka Jindra Husáriková, oznámil její syn Petr Husárik. Díla Husárikové jsou zastoupena v mnoha veřejných i soukromých sbírkách doma i v zahraničí.
Malířka, která byla známá zřejmě více za hranicemi své vlasti, často ztvárňovala cirkusové dění, ale také staré báje, mýty i niterné lidské pocity. Oleje, laděné většinou do různých tónů jedné barvy, "dokreslovala" nožem, který jemným plátnům dodával konkrétní výraz.
Jindra Husáriková se narodila v roce 1931 v Trmicích. Po dokončení keramické školy v Teplicích studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Vystavovala od roku 1959, první samostatnou výstavu měla v roce 1966 v Paříži. Největší úspěch sklidila ve Švédsku a v Itálii, kde uspořádala několik samostatných výstav.
Problémy s režimem
Přes problémy s minulým režimem, který jí neumožňoval vystavovat, navštívila se svými výstavami řadu zemí. V roce 1974 získala zlatou medaili na mezinárodní výstavě obrazů v Neapoli, o šest let později jí mezinárodní umělecká společnost Vanvitelli udělila čestný titul Accademico Honoris Causa za aktivitu v oblasti umění. V roce 2000 výtvarnici vyznamenala Masarykova akademie umění za uměleckou tvůrčí činnost.
Od roku 1987 působila v Praze a v Poděbradech. Její obrazy, charakteristické svou barevnou fantazií a poetickými náměty, bývají často spojovány s tvorbou slavného ruského malíře Chagalla. Nejtypičtější byly pro autorku výjevy z cirkusového šapitó.
V roce 2008 otevřel její syn Petr v Karlových Varech Galerii Jindry Husárikové.