Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Zima na Slovácku, která představuje zvyky a tradice, ale i pracovní činnosti typické pro zimní období na vesnici. Výstava návštěvníky přenese do první poloviny 20. století, kdy zima na venkově nebyla jen časem odpočinku, ale i dobou příprav na nový hospodářský rok.
Zobrazuje práce venku, přípravu krmiva pro dobytek - třeba loupání kukuřice, chystání dřeva na zimu, domácí pálení slivovice nebo pro adventní čas typickou zabijačku. "Druhá část výstavy je věnována tomu, co se dělalo v jizbách. Lidé se více setkávali, ale nikdy přitom nezaháleli. Drhlo se peří, předlo se, hodně se i vyšívalo," řekla autorka výstavy Marta Kondrová.
Výstavu tvoří fotografie i předměty běžného denního použití. "K těm, které se nevystavují často, patří sáně na dřevo nebo také sáně s žebřinami, které máme jako upoutávku na podestě před vstupem do výstavního sálu," uvedla Kondrová. Výstava připomíná i zvyky, například chození pacholků s výslužkovým koláčem ze služby. Podle Kondrové se muzeum ze zvyků adventního času snaží prezentovat hlavně ty zapomenuté nebo méně známé.
"Výjimku tvoří obchůzka Tří králů, ale ta má v současné době podobu výběru příspěvků pro charitu. V minulosti ale byla trošičku jiná. Máme tady také prostřený štědrovečerní stůl ze 30. let 20. století, kde děti nenajdou rybu, řízky ani bramborový salát. K typickým pokrmům totiž patřilo hlavně pečivo nebo také kaše," uzavřela Kondrová.
Muzeum k výstavě připravilo také interaktivní program pro děti z mateřských i základních škol. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 29. ledna příštího roku.