Zrzavý a baroko jsou pryč. Warhol se na aukci neprodal
26.11.2009 16:30
Za fantastickou označil večerní aukci pěti desítek děl od baroka až po současnost v Topičově salonu v Praze jednatel společnosti 1. Art Consulting Jiří Rybář. Bylo mezi nimi i pět obrazů z majetku rodu Lobkowiczů, které rovněž změnily majitele.
Celkem se prodala díla za 65 milionů korun bez aukční přirážky. Nejdráže prodaným dílem byl dnes olej na plátně Jana Zrzavého Hornatá krajina z roku 1912. Z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun si ho vydražitel odnesl za 10,5 milionu. K této částce však musí přidat osmnáctiprocentní aukční přirážku.
Díla od Karla Škréty, Petra Jana Brandla a Václava Vavřince Reinera (1689-1743) z majetku starého šlechtického rodu, tedy s jasně doloženým původem, která zdobila zámek Mělník, jsou kulturními památkami a nelze je trvale vyvézt za hranice. Rybář má s Lobkowiczem smlouvu na celkem 12 děl, další by se tedy mohla objevit v některé z příštích aukcí. "Olej Karla Škréty Nanebevzetí Panny Marie z let 1665 až 1668, který je modelem k nezachovanému oltářnímu obrazu pro zbraslavský klášter a byl před restitucí ve sbírkách Národní galerie v Praze, měl vyvolávací cenu 2,1 milionu korun a vydražil se v sále za čtyři miliony. Jeho Slepý Šavel před Ananiášem vzniklý před rokem 1655 získal nový majitel za vyvolávací cenu, tedy 3,2 milionu korun, rovněž bez aukční přirážky," řekl Rybář ČTK. Olej Petra Brandla David s hlavou Goliášovou datovaný "před rokem 1710" byl také vydražen za vyvolávací cenu, v tomto případě 4,8 milionu korun. Dvě Reinerovy krajiny z majetku Lobkowiczů se vyvolávaly po 750.000 korunách. Při dražbě první - Hornaté krajiny s vodopádem a stafáží - se licitátorovo kladívko zastavilo u částky 1.350.000 korun. Druhé - Hornatá krajina s pevností a stafáží - bylo přiklepnuto za částku o 100.000 korun nižší," dodal Rybář.
ČTĚTE TAKÉ: Rozvod přinesl aukci rodu Lobkowiczů
Mezi nevydraženými položkami se ocitl akryl Andyho Warhola (1928-1987) z cyklu obrazů hraček nazvaný Papušek vyvolávaný za 3,6 milionu korun. Pochází ze soukromé sbírky a je umístěný do konce roku jako dlouhodobá zápůjčka v Národní galerii v Praze. Naopak k prodaným dílům patřil obraz Jakuba Schikanedera (1855-1924) nazvaný Na Zámeckých schodech. Jeho cena při aukci vzrostla z 6,5 milionu korun o rovný milion. Vyvolávací ceny zhruba třetiny nejdražších dnes nabízených výtvarných prací přesáhly celkem 50 milionů korun. Aukci společně pořádaly aukční domy 1. Art Consulting Brno-Praha a Adolf Loos Apartment and Gallery. Z majetku mělnické větve rodiny Lobkowiczů se už před týdnem v jiné aukční síni dražily dvě desítky starožitností; i tato aukce se setkala s velkým úspěchem.
Foto: ČTK
Diskuse