Umělecká skupina Ztohoven ve středu v podvečer v pronajatém prostoru v centru Prahy představila svůj zatím poslední projekt nazvaný Občan K. Podívat se na rozuzlení utajovaného příběhu přišlo několik set lidí.
Název Občan K. vzbuzuje různé asociace, ale správná je ta nejjednodušší - občanka. Právě občanský průkaz jako symbol oficiální identity, ale především kontroly, hraje v projektu nejdůležitější roli. Pro členy Ztohoven, z nichž někteří už za sebou mají kvůli svým uměleckým aktivitám soudní řízení, je identita klíčovou záležitostí (vždy se snažili používat pseudonymy a utajit svou podobu). Ale je to otázka, která se dnes týká každého.
Jestli předchozí akce pracovaly s efektem náhlého šoku, tady je to jiné. V polozatemnělé místnosti klidně čeká kovový objekt - válec, lehce připomínající plakátovací sloup nebo pomník. Do jeho obvodu je zalito dvanáct oficiálně vydaných občanských průkazů. Na zeď se promítá projekce s morfovacím programem, který "v kruhu" plynule slévá jednotlivé portréty členů Ztohoven do proměnlivého nicméně jednolitého celku. Kdo je doopravdy kdo? To je asi ta základní otázka.
Ztohoven rozpustili v občankách svoji podobu a pak začala hra se systémem. Na cizí průkaz, kde seděly základní údaje a fotka byla tak nějak trochu podobná se dalo udělat cokoli - jen namátkou - překročit hranice republiky, uzavřít sňatek, zařídit si zbrojní průkaz, volit. Jak napovídá film na stránkách skupiny, něco z toho si její členové vyzkoušeli na vlastní kůži. Podle dat vydání to rozhodně nebyla jednorázová záležitost - praktikovali to zhruba půl roku. Za zamyšlení stojí i fakt, že se jim zmanipulovat základní identifikační dokument - evidentně bez větších problémů - podařilo hned dvanáctkrát.
ČTĚTE TAKÉ: První akce po výbuchu. Ztohoven zasahují do voleb?
Ne nadarmo byl na neoficiální vernisáži zájemcům k dispozici i perforovací stroj, kterým si mohli zájemci vyříznout ze svých občanek podobenku. Když se to vezme kolem a kolem, efekt byl zhruba stejný.
Foto: Lucie Pařízková