Zvuková galerie Igloo v Jihlavě připravila výstavu, na níž promlouvá Bělověžský prales. Je z dílny britského umělce Petera Cusacka a Martyny Poznańské z Polska. Inspirací jim byla nelegální těžba v polském pralese a následné protesty. Nahrávky vznikaly dva roky a jsou doplněné videoprojekcí. Tematicky koresponduje s výstavou Jak lesy myslí v hlavním galerijním prostoru v Komenského ulici, kde jsou vystaveny fotografie lesa Hitler, vysazeného v Sudetech. Oblastní galerie Vysočiny otevřela zvukovou galerii před dvěma lety.
Zvuková galerie představuje tvorbu českých i zahraničních umělců. Některé projekty vznikly přímo pro ni. Prostřednictvím workshopů chce galerie zapojit i místní umělce, řekla kurátorka Lenka Dolanová. Potřebné vybavení galerie stálo před dvěma lety asi 200 tisíc korun. Funguje bez problému dodnes, přesto se podle Dolanové bude galerie snažit prostor návštěvníkům zpříjemnit. S ohledem na ně a jejich pohodlný pohyb upustila od záměru instalovat do zvukové galerie sbírku hmatového sochařství. Je zatím v depozitáři a galerie pro ně hledá vhodné prostory.
Velkou část návštěvníků podle Dolanové tvoří hudebníci a lidé, kteří jinak pracují se zvukem. Užívání zvuku jako svébytné umělecké formy mimo té hudební je podle ní v Evropě běžné, výrazná je třeba berlínská scéna. V českém prostředí se s ním návštěvník běžně potká často v rámci festivalů a krátkodobých projektů. "Stálá zvuková galerie je v Jihlavě zřejmě jediná v České republice, o jiné nevím," řekla Dolanová.
Výstavy v Igloo představují umělce pracující se zvuky různě. Ian Mikyska přiměl návštěvníky ovlivnit zvuk v galerii tím, co kreslili na připravené papíry. Jonáš Gruska vytvořil výstavu na míru jihlavské galerii. Radiátory využil jako reproduktory. Kompozice pak většinou vycházely z frekvencí, které litinové radiátory vydávají a při kterých zní nejlépe. Jistým způsobem divadelní hru přinesla do galerie Tereza Velíková. Střihem záznamu představení vytvořila fiktivní rozhovor dvou hereček. Současná výstava je v Igloo devátá a pracuje se zvukem jako s dokumentem.
Zvukovou stopu lesa v horních patrech Oblastní galerie Vysočiny doplňuje výstava 15 autorů, kteří se zdánlivě banálním tématem lesa pracují velmi osobitě. Výstav je mezinárodní s účastí českých, rumunských, finských a lotyšských výtvarníků. Jednomu z prostor dominuje videosocha Jakuba Nepraše. Série fotografií zachycuje osud lesů, které byly vysazeny na počest diktátorů. Vystavené jsou i komiksy z finské mytologie, zobrazující příběhy lidí pohlcené lesem. Výstava potrvá do 14. října.