Dvě tuny hudebních nástrojů - bicích souprav, činelů, etnických bubnů a elektroniky rozezněli dnes ve Smržovce bubeníci při úvodním koncertu Sletu bubeníku. Další vystoupení se uskuteční v příštích dnech v dalších 11 městech v zemi. Letošní šestý ročník bubnování přilákal do Jizerských hor špičkové muzikanty z Česka, Afriky, Ameriky, Asie i Austrálie. Přestože sestava je podobná jako vloni, posluchači se dočkali zcela nových skladeb.
Skladby vznikají podle momentální nálady a pocitů hudebníků, řekl Romek Hanzlík z pořadatelské agentury AMP. Ve složení bubenické letky se až na dvě výjimky nic nezměnilo. "Ukázalo se, že jsme všichni naladěni na stejné vlně, proto jsme se chtěli ve stejném týmu ještě jednou sejít," poznamenal iniciátor sletů Pavel Fajt, který vždy během několika hodin zkoušek vytvořil z muzikantů veselý a chápající tým.
Letos se bubnování účastní například perkusista Miloš Vacík, bubeník Alan Vitouš, Kanaďan Ephraim Goldinpercussions nebo Australan Mohamed Bangourajsou - oba hudebníci jsou přitom afrického původu. Přijel i muzikant Maaka McGregor, původem Maor z Nového Zélandu. Při společných koncertech bývají diváci svědky záplavy rytmů, která připomíná atmosféru kmenových rituálů. Muzikanti rozeznívají blány, rantly, činely, plechy, chrastítka i vzduch v místnosti. Hudebníci i diváci bývají jako v transu.
Už v pondělí uspořádali muzikanti bubenickou dílnu pro veřejnost a hlavně pro handicapované děti. Povídání a tlučení na bubínky, chřestidla přilákalo asi 180 lidí. Bylo mezi nimi o hodně vozíčkáčů ze stokilometrového okruhu. "Nikomu se nechtělo domů, probubnovali jsme se málem až do rána," uvedla Ivana Hujerová ze smržovského infocentra.
První ročník Sletu bubeníků se uskutečnil v roce 2002. Jeho ideou bylo pozvat přední světové bubeníky na týdenní tvůrčí dílnu, překlenout rozdíly mezi kulturami a iniciovat vytvoření unikátního uměleckého díla - společné kompozice nejrozmanitějších rytmických nástrojů. Po prvním setkání se zrodila myšlenka opakovat seanci každý rok.
Foto: ČTK