Vychází kniha <span>Hitlerových maleb</span>. Může být nebezpečná?

Kultura
15. 10. 2008 10:48
Jeden z vydražených akvarelů před dvěma lety v Británii.
Jeden z vydražených akvarelů před dvěma lety v Británii.

Před nástupem politické dráhy vytvořil Hitler množství akvarelů.Malby, které se přisuzují nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, vydává v těchto dnech v Česku knižně provozovatel tetovacího studia.

"Získali jsme je z dostupných zdrojů - ze starších knih, kde byly publikovány, z internetu," řekl vydavatel knihy Radomír Fiksa. V Praze provozuje tetovací studio, o tetování či piercingu vydal v nakladatelství Sowulo Press již dříve několik knih. Kniha Adolf Hitler - Akvarely se podle něj objeví v běžné knižní distribuci koncem týdne.

Jeden z akvarelů Adolfa Hitlera.Kniha je podle Fiksy původní, obsahuje jen střídmý textový doprovod, který například rozděluje Hitlerovo "umělecké dílo" na jednotlivé etapy. Kniha představuje zlomek z několika set vůdcových akvarelů i několik jeho skic či informace o tom, ve kterých sbírkách se Hitlerova díla nacházejí. Neobsahuje ale podle Fiksy historické ani uměleckohistorické zhodnocení jeho tvorby.

Práce připisované Hitlerovi se občas objevují v aukcích, před dvěma lety se v Británii série 21 akvarelů a skic vydražila za 115 tisíc liber (tehdy bezmála pět milionů korun). Šlo vesměs o krajinky, které mladý Hitler namaloval v době první světové války, kdy sloužil jako německý voják na západní frontě. Ti, kdo tehdy obrazy dražili, či o ně projevili zájem, uváděli, že v tomto případě nejde o Hitlera-válečníka nebo Hitlera-diktátora. Obrázky prý vznikly dávno předtím, než se jimi stal.

Jeden z vydražených akvarelů před dvěma lety v Británii.Jiné Hitlerovy obrazy se dražily i dříve. Tato kolekce maleb pozdějšího nacistického vůdce byla ale jednou z největších, jaké se dostaly na trh. Našla se na půdě domu v Belgii, kde ji zřejmě v roce 1919 nechala při návratu domů rodina válečných uprchlíků z Francie.
V létě roku 2005 vyvolala jiná dražba v Kanadě rozruch. Dražily se čtyři skici a dvě vánoční přání z Hitlerovy pozůstalosti a vzbudilo to ostré protesty tamních Židů. Ti označili dražbu děl muže zodpovědného za holokaust za urážku.

Dílka zároveň bezvýznamná, ale i nebezpečná

Adolf Hitler se v mládí dvakrát neúspěšně pokusil dostat na vídeňskou výtvarnou akademii. Nějakou dobu se živil tvorbou pohlednic a žánrových obrázků. Hodnota Hitlerových výtvorů je pouze historická, odborníci z oblasti umění jeho výtvory nikdy vážně nebrali. "Jejich jediná hodnota spočívá ve faktu, že ukazují, jak může diktátor být zároveň imbecil," vyjádřil se před jednou z aukcí Hitlerových děl v 90. letech italský kritik Carlo Giulio Argan.

Historik umění Tomáš Vlček, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie, volí decentnější vyjádření, v podstatě se ale s výše uvedeným hodnocením shoduje:  "Pokud jsou krajinky nalezené v Belgii díla z mladých let pozdějšího diktátora Adolfa Hitlera, je jistě důvod se jimi zabývat. Nikolv však jako projevy umění, ale jako projevy patřícími do oblasti mentální patologie. Je v nich krátké spojení chaotického vnímání skutečnosti se snahou nahradit ji kýčem-idylou. Běžný syndrom defektní psychiky člověka moderní doby. Proto jsou tato dílka zároveň bezvýznamná, ale i nebezpečná, pokud by se měla stát předmětem jakéhokoliv obdivu."

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ