Výstava na Hradě ukazuje, <span>jak rozdílně</span> se slavil 28. říjen

Kultura
24. 10. 2008 12:37
Jan Štursa - sádrový model k obelisku, 1921
Jan Štursa - sádrový model k obelisku, 1921

Dobová pohlednice, nedatováno.V Císařské konírně Pražského hradu dnes začala výstava mapující proměny oslav vzniku Československa v některých "osmičkových" letech minulého století. Expozice s názvem 28. říjen v paměti Hradu také představuje, jak se v letech 1918, 1928, 1938 a 1948 v souvislosti s budováním československé státnosti rozvíjel Pražský hrad.

Velké oslavy vzniku Československa a demokratické státnosti se konaly zejména v roce 1928. Jak připomíná kurátor výstavy Pavel Zeman, v roce 1938 v období po mnichovské dohodě se ovšem situace změnila a oslavy 28. října nebyly zdaleka tak honosné.

Po vzniku protektorátního zřízení podle Zemana republikánská tradice ustoupila a nahradila ji svatováclavská. "Byla to německá snaha vyložit sounáležitost českých zemí s říší přes postavu svatého Václava. V podtextu to znamenalo, že (české země) neměly právo na samostatnost," konstatoval. Zdůraznil, že několik let po druhé světové válce se ještě republikánská tradice nakrátko obnovila, definitivně však byla přerušena v roce 1948, kdy se moci ujali komunisti.

Dobová pohlednice k dvacátému výročí vzniku ČSR.Promluví Beneš i Gottwald

Na výstavě mohou zájemci vidět mimo jiné historické plakáty, některé uniformy nebo státní pečeti. Návštěvníci mají také možnost si poslechnout projevy prezidentů Edvarda Beneše nebo jeho následovníka Klementa Gottwalda. Dobové listiny, fotografie a zmenšené modely zachycují i architektonickou proměnu Hradu.

Pražský hrad připravil k nadcházejícímu 90. výročí několik výstav, které mají například přiblížit okolnosti, za nichž samostatné Československo vznikalo. Již od 10. října mohou zájemci například v Tereziánském křídle Starého královského paláce navštívit výstavu o československých legiích v Rusku.

Foto: kulturanahradě.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ