Poutní místo
Výstava v Baťově institutu ukazuje cyrilometodějský Velehrad
09.05.2013 19:11
Cyrilometodějskému Velehradu je věnována výstava, která je od čtvrtka přístupná ve 14/15 Baťově institutu ve Zlíně. Návštěvníci se na ní dozví více o vyhlášeném poutním místě, o Velké Moravě a misi Cyrila a Metoděje, řekla mluvčí institutu Dana Lipovská. V letošním roce se připomíná 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Návštěvníci se dozví o historii Velehradu, místním cisterciáckém klášteře založeném v roce 1205 a o Velehradu coby centru dialogu mezi východními a západními Slovany. Vystaveny jsou historické fotografie, mapy a nákresy, také více než stovka předmětů ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
"Například produkce keramiky, nástroje a zbraně z velkomoravského období, dobové pohlednice, pouťové obrázky, drobná devoční grafika - svaté obrázky, ale také unikátní rukopis Slavný rok 1863 na Moravě a na Velehradě z pera Františka Pluskala Moravičanského, vrchnostenského lékaře na Velehradě, historika a archeologa," uvedla autorka výstavy a historička Slováckého muzea Blanka Rašticová. Druhým autorem výstavy je vedoucí katedry církevních dějin olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty Miloslav Pojsl.
Ikonografii svatých Cyrila a Metoděje dokumentují podmalby na skle, výklenkové plastiky, akvarely, kresby a malby z 19. a první poloviny 20. století. Nechybí ani tvorba současných umělců, kteří se Velkou Moravou a cyrilometodějskou tematikou inspirovali, například českých sochařů Otmara Olivy a Jiřího Vlacha.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.