Výstava v Křížové chodbě a Rytířském sálu Staroměstské radnice v Praze připomíná přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Snímky od 40 fotografů dokumentují vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968, demonstrace a další bezprostřední reakce obyvatel nebo pohřeb Jana Palacha. Výstava zachycující atmosféru Prahy a dalších velkých měst potrvá do 30. srpna.
Soubor fotografií začala fotografka a kurátorka výstavy Dana Kyndrová dávat dohromady před 15 lety, kdy vydala knihu Odchod sovětských vojsk. "Byl takový nápad, který paradoxně vzniknul v Moskvě, že uděláme výstavu Sovětská vojska v Československu rok 1945, 1968 a odchod. Tehdy byl ministrem kultury Pavel Dostál, vymyslel název tři "o" - osvobození, okupace, odchod. Takže jsme připravili v roce 2005 výstavu do Moskvy, která tam nikdy neodešla, protože pro ně dát vedle sebe 1945 a 1968 bylo neschůdné," řekla Kyndrová.
Tématem se i dále zabývala a před deseti lety výstavu uspořádala ke 40. výročí invaze, která zvrátila snahu o reformu komunistického režimu v období pražského jara a vedla k období takzvané normalizace. Soubor fotografií se postupně rozšiřoval do dnešní podoby. "Kdo byl v Praze nebo v Československu tehdy, tak všichni fotili," řekla Kyndrová. Na výstavě je několik fotografií například od Přemysla Hněvkovského, Vladimíra Lammera nebo fotografů ČTK. Mezi autory snímků jsou i fotografie matky Dany Kyndrové, fotografky Libuše Kyndrové.
Vystavené fotografie ze srpna 1968 zachycují dění v centru hlavního města, zejména na Václavském náměstí, ale i v dalších velkých městech, například v Liberci, Ostravě nebo Brně. Snímky dokumentují střelbou a tanky poničené ulice, zraněné, masové demonstrace nebo okamžiky z dětské fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kterou vojska ostřelovala.
Mezi fotografiemi nechybí snímky transparentů, kterými obyvatelé Československa protestovali proti invazi. Na jednom transparentu srp s kladivem lidé popsali jako "soudobé mučicí nástroje", nápis "6 let jsme na vás čekali, 100 let na vás nezapomenem" zase připomínal odlišnost role sovětských vojsk v roce 1945, kdy Československo osvobodily od nacismu, a v roce 1968, kdy podnikly do státu v srdci Evropy invazi.
Část výstavy je věnována smrti Jana Palacha, který se na protest proti potlačování svobod po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy, zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí a o tři dny později zemřel. Fotografie zachycují pohřeb, demonstrace i protestní hladovku studentů.
Ačkoli se slavnostní otevření výstavy uskuteční v pondělí 6. srpna a od dnešního dne je výstava otevřena veřejnosti, návštěvníky přilákala ještě dříve. "Včera jsem to otevřela, i když to ještě nebylo nahlášené, protože cizinci se sem už tlačili. Za odpoledne přišlo kolem 100 lidí," řekla Kyndrová.