Regionální muzeum Kolín dnes zahájilo výstavu s názvem Socialistický sen. Vize a realita. Výstava je připravena k 30. výročí sametové revoluce, tvůrci ji rozdělili do dvou částí, jedna z nich se koná ve Veigertovském domě na Karlově náměstí, druhá v Červinkovském domě v Brandlově ulici. Výstava se snaží poodkrýt podobu bytové kultury za socialistického Československa, řekla náměstkyně ředitele Regionálního muzea Kolín Radka Pšeničková.
Výstavu tvoří dvě části, první je instalovaná ve Veigertovském domě, snaží se zmapovat panelovou výstavbu v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury. Představuje vývoj interiéru v socialistickém Československu a stěžejní obory designu, jako nábytek, keramiku, sklo, plasty, textil, spotřebiče pro domácnost či český fenomén takzvaného domácího umění.
Druhá část, instalovaná v Červinkovském domě, se zaměřuje na běžný život obyvatel socialistického Československa od 50. do konce 80. let 20. století. Přímou realitu Kolína představuje výběr z dobových fotografií, které byly získány jak z archivů místních fotografů, tak i ze soukromých rodinných fotoalb.
"Výstava se snaží poodkrýt podobu bytové kultury za socialistického Československa. Představí příběhy známých předmětů domácího vybavení, které dnes patří mezi designové ikony. Nebudou zde chybět ani exponáty české produkce vystavené na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu. Část bude věnována také výstavbě kolínských sídlišť" řekla autorka výstavy Kristýna Svobodová z kolínského muzea.
Exponáty na výstavu byly zapůjčeny v Moravské galerii v Brně, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Národním technickém muzeu v Praze, Severočeském muzeu v Liberci, Muzeu Stříbra v Kutné Hoře, Městském muzeu Čáslav, u občanského sdružení Domácí umění a u soukromých majitelů. Velkou část předmětů prezentovaných ve výstavě muzeum získalo z vypsané veřejné sbírky. Velkou část fotografií poskytl Státní okresní archiv v Kolíně.
Výstava potrvá až do 16. února 2020. Otevřeno je kromě pondělí každý den. Vstupné do Veigertovského i Červinkovského domu činí 50 korun.