Zase něco přijde

Kultura
19. 6. 2006 00:00

V Praze zanikla v minulých týdnech dvě divadla. Pro mě ta v minulé sezoně nejzajímavější.

Jedno skončilo podle plánu. Říkalo si "Projekt perzekuce.cz", pro jeho záměr se mu hodila hala bývalé slévárny hliníku v industriální zóně Holešovic. Když tam člověk za tmavých a studených večerů deku divák dostal. U vchodu postával sám principál, míval mour v obličeji a montérky, protože byl zároveň i topičem, pro své divadlo psal, režíroval, přespával tu a občas stihl i zamést. Miroslav Bambušek, úkaz, se kterým se i v anarcho-bohémských kruzích člověk setká jen zřídka. Mluví, jako by měl horečku, a chrlí jeden nápad za druhým.

Je z Loun, tam před dvěma lety inscenoval svou hru Porta Apostolorum o masakru na postoloprtských Němcích v červnu 1945. Pokračoval cyklem her a performancí na téma špatného svědomí, zasuté paměti, zavilosti srdce. Útěcha polní cesty byla inspirována vyhnáním brněnských Němců a jejich neoznačenými hroby rozprostřenými cestou k hranicím. Nejjízlivější a zároveň nejdojemnější hra, kterou jsem letos viděl: licitování o mrtvých místo respektu k jejich právu na klid a důstojný hrob. Pak megaloman Bambušek dobrotivě poskytl místo ve své fabrice Karlu Steigerwaldovi, který pro projekt napsal svou nejpolitičtější hru Horáková x Gottwald, výborně zrežírovanou Viktorii Čermákovou se skvělým Jiřím Štréblem a Evou Salzmannovou. V Zóně, poslední Bambuškově hře v jeho Fabrice, autorova mánie po mučení diváků, herců i sebe samého vyvrcholila: radikální divadlo a výlet do apokalypsy v tovární hale. Projekt před čtrnácti dny skončil. To je v pořádku, řekl by Bambušek, zase něco přijde...

Tento měsíc končí po dvou letech soubor v Divadle Rokoko. To v plánu umělečtí šéfové, mladí režiséři Tomáš Svoboda a Thomas Zielinski, neměli. Před dvěma lety přišli s koncepcí politického, zneklidňujícího a přitom atraktivního divadla, cenná konkurence již zavedeného nonkonformního divadla Komedie. Stačili připravit několik inscenací, z nichž mediálním kasaštykem byla Má vlast Ivy Klestilové, naprosto výjimečná pak Aischylova trilogie Oresteia, pojatá jako perzifláž současné americké politiky. Politicky jsem nesouhlasil, jako divák jsem byl nadšen. Po roce a půl zřizovatel, jímž je magistrát, usoudil, že divadlo vykazuje nedostatečnou návštěvnost, přičemž každý trochu znalý ví, že nekomerční divadlo se usazuje nejméně dva roky. V ne zcela průhledném konkursu vyhrála koncepce "zábavy s velkým Z".

V Praze tedy zanikla dvě divadla. Zase něco přijde (?).

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ