Prohrál boj s Alzheimerem
Zemřel autor oblíbené fantasy literatury Pratchett
12.03.2015 16:49
Zemřel slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett. V 66 letech prohrál boj s Alzheimerovou nemocí. K nejslavnějším dílům Pratchetta patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která zahrnuje čtyřicítku knih, řadu povídek a dalších publikací. V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.
V prosinci 2007 veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou nemocí. Pokračoval ale ve psaní a svou poslední knihu dokončil minulé léto. Pro televizi BBC mezitím točil pořad o svém boji s tímto neurodegenerativním postižením mozku, které vede k postupné demenci.
"Svět ztratil jeden z nejchytřejších a nebystřejších mozků," uvedl Larry Finlay z nakladatelství Transworld Publishers. Pratchett podle něj zemřel doma obklopen rodinou. "Jak vědí všichni, co ho četli, byla Zeměplocha jeho způsobem satiry světa - a dělal to brilantně, s velkou dovedností, s ohromným humorem a neustálou invencí," dodal Finlay. Pratchett podle něj čelil své chorobě statečně a právě psaní jej v posledních letech udržovalo při životě.
Úžasná Zeměplocha, mýty, legendy i Shakespear
|
Terry Pratchett: V roce 1971 debutoval knihou o maličkých lidech žijících v koberci, jíž věnoval dětem a nazval ji Kobercoví lidé. Od té doby chrlil jednu knížku za druhou, přes rostoucí popularitu ale pro něj bylo až do roku 1987 psaní jen koníčkem. První Zeměplochu vydal v roce 1983. V té době pracoval jako tiskový mluvčí elektrárenské společnosti Central Electricity Generating Board. "Byla to práce velmi stresující a psaní románu mě tehdy uklidňovalo," řekl k tomu. Počet knih, které Pratchett za života prodal, přesáhl 80 milionů, přeloženy byly do téměř 40 jazyků. Vedle Zeměplochy slavil úspěchy třeba s trilogií Vyprávění o Nomech. Jeho práce spatřily světlo světa také v podobě rozhlasového seriálu, počítačových her či divadelních představení. Osobně si Pratchett oblíbil své hrdiny v podání souboru pražského Divadla v Dlouhé. Nadšení nositele Řádu britského impéria za služby literatuře vzbudily zejména Soudné sestry, jež označil za nejlepší zpracování svého příběhu, jaké viděl. Výtěžky ze své tvorby poukazoval Pratchett, o němž se s nadsázkou tvrdilo, že žádný britský vlak nevyjede, dokud si alespoň v jednom kupé někdo neotevře jeho knihu, i Nadaci pro záchranu orangutanů. Jak sám říkal, ve svých dílech využil tato zvířata natolik, že si zaslouží, aby jim zas něco vrátil. Milion dolarů dal také na výzkum Alzheimerovy nemoci, na kterou zemřel. O svém vážném onemocnění informoval před osmi lety. Osobní život spokojeně trávil s manželkou Lynn, dcerou Rhiannou, která je rovněž spisovatelkou, a ve společnosti několika koček a masožravých rostlin. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.