Zemřel brněnský jazzman Jaromír Hnilička, bylo mu 84 let

Kultura
7. 12. 2016 15:05
Zemřel brněnský jazzman Jaromír Hnilička, bylo mu 84 let.
Zemřel brněnský jazzman Jaromír Hnilička, bylo mu 84 let.

Zemřel jazzový trumpetista a skladatel Jaromír Hnilička, bylo mu 84 let, informovalo brněnské studio Českého rozhlasu, s nímž Hnilička po desetiletí spolupracoval. Na rozhlasové budově v Beethovenově ulici zavlála černá vlajka.

"Skláním se před tímto nenahraditelným člověkem. Nejen nad jeho stopou v našem zvukovém archívu, ale i v dějinách současné hudby," uvedl na rozhlasovém webu ředitel brněnského studia Jaromír Ostrý.

Hnilička se narodil českým rodičům v Bratislavě. Od roku 1955 byl členem Orchestru Gustava Broma, slavného brněnského swingového tělesa. Do dějin jazzové hudby se zapsal jako interpret, ale i skladatel, aranžér a pedagog. Uznání sklidil například za svou Jazzovou mši z roku 1969. Proslavil se i podáním průkopnické Studie pro čtvrttónovou trubku, kterou pro něj napsal Pavel Blatný.

Před pěti lety měla premiéru Hniličkova Brněnská suita jakožto vyznání městu, s nímž spojil většinu své umělecké dráhy. "Já jsem zde v podstatě náplava, čistokrevný 'Čehůn'. Ale Brno mě přijalo velmi dobře, je to jedno z nejhezčích měst, které znám," řekl tehdy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ