Zemřela umělkyně Ultra Violet, múza Warhola a Dalího

Kultura
16. 6. 2014 15:30
Malířka, spisovatelka a herečka Ultra Violet (2000).
Malířka, spisovatelka a herečka Ultra Violet (2000).

Ve věku 78 let zemřela v sobotu americká umělkyně francouzského původu známá pod pseudonymem Ultra Violet. Informoval o tom list The New York Times. Výtvarnice, herečka a spisovatelka byla kultovní osobností newyorské umělecké scény a proslula především jako múza Salvadora Dalího a Andyho Warhola.

Smrt umělkyně, která žila na Manhattanu a ve francouzském městě Nice, potvrdil přítel rodiny William Butler. Podle příbuzných trpěla rakovinou.

Ultra Violet, vlastním jménem Isabelle Collin Dufresneová, byla jednou z osobností úzce spjatých se slavnou Warholovou Továrnou. Patřila mezi krásky, které Warhol nazýval Superstars a které mimo jiné hrály či pózovaly v jeho filmech.

Andy Warhol, New York 1969.Její knižní vzpomínky popisující divoká 60. léta mezi umělci v New Yorku, včetně hojného užívání drog a sexuálních orgií, byly přeloženy do češtiny pod názvem Má léta s Andy Warholem. Ultra Violet později celé období odsoudila, včetně své role, a stala se členkou křesťanské sekty mormonů.

V Česku byla vystavována také výtvarná díla Ultra Violet, k vidění byla v roce 2006 v pražském Muzeu Kampa. Jako výtvarnice pracovala Ultra Violet až do své smrti. Letos na jaře vystavovala její obrazy, sochy, filmová a další díla Dillon Gallery v newyorské čtvrti Chelsea.

Autor: ČTK Foto: Jana Mišauerová, ČTK/ullstein bild/ullstein bild

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ