Žižkovské multifunkční centrum shání peníze na potřebné vybavení

Kultura
7. 2. 2019 12:00
Žižkovské multifunkční centrum.
Žižkovské multifunkční centrum.

Na začátku roku 2018 se po dvaceti pěti letech začal pronajímat prázdný a opuštěný dům v Řehořově 39 na pražském Žižkově. Kolektiv, který nyní vede multifunkční centrum Prostor39, zrekonstruoval interiéry vlastními silami a po několika měsících práce zde začal pořádat především kulturní a vzdělávací akce. Nyní slaví roční fungování prostoru crowdfundingovou kampaní na HitHitu, aby posunul svůj projekt dál. Vybrané peníze se využijí na dokoupení nutného vybavení, jako je například vytápění.

Kulturní a vzdělávací prostor s označením 39 odkazujícím k číslu domu si oblíbili nejen místní obyvatelé. Centrum spojuje coworkingový prostor, ateliéry pro umělce, dětský koutek, kavárnu, fotoateliér, místo pro přednášky, koncerty, workshopy, diskuze, lekce jógy nebo třeba divadlo. Bezchybné fungování ale nyní narušuje zima. "Spousta aktivit se v těchto měsících komplikuje kvůli pořádné zimě. Potřebujeme kvalitní vytápění, ale nemůžeme si ho momentálně bohužel dovolit. Proto jsme udělali sbírku na Hithitu," vysvětluje Pavel Matěj, člen kolektivu Prostor39.

Kampaní na Hithitu, která byla spuštěná na začátku února, se žižkovský Prostor39 snaží vybrat peníze na potřebné vybavení, jako je vytápění nebo technika do fotoateliéru. Crowdfundingová sbírka bude aktivní až do 20. března. Pro přispěvatele je připravená spousta zajímavých odměn, od obrazů umělců tvořících v místních ateliérech, přes pronájem prostor na uspořádání soukromé akce až po profesionální portrétní focení samotným členem kolektivu Pavlem Matějem. Mezi odměnami lze najít i originální zážitky jako například komentovanou prohlídku po prostorech nebo adopci jednoho z prken tvořících podlahu v přízemí. Na tu si daná osoba může přitlouct měděný plíšek se svým jménem.

"Chceme fungovat finančně nezávisle, bez dotací a příspěvků z veřejných zdrojů. Kdo má chuť a možnosti, ten má teď šanci nám pomoct bez zbytečných byrokratických komplikací," vysvětluje situaci další člen kolektivu Radek Wollmann. "Kromě této zásady se navíc snažíme o sociální a ekologickou udržitelnost. Prostory jsme upravili tak, aby byly bezbariérové. Vítány jsou také děti a psi. Zaměstnáváme lidi se znevýhodněním na trhu práce, snažíme se vytvářet komunitu a provozovat sociálně citlivé podnikání."

Autor: - red -Foto: , prostor39

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ