Česká návrhářka pomáhá oživit starou <span>čínskou tradici</span>

Relax
30. 10. 2008 06:00
Modely jsou zachyceny v sérii fotografií symbolizují krásu a tradici.
Modely jsou zachyceny v sérii fotografií symbolizují krásu a tradici.

Jeden z modelů české návrhářky, který byl předveden na soutěži.Česká módní návrhářka, floristka a zakladatelka projektu Give Help a Chance - FASHION FOR HELP Marie Copps byla hostem prvního ročníku Global HAN Couture Design Competition v New Yorku.

Organizátoři se pořádáním této soutěže snaží oživit 5000 let starou čínskou tradici a doufají, že tak přispěje k navrácení kulturního odkazu a dědictví, které bylo kulturní revolucí v Číně téměř vymýceno.

Finálový večer prvního ročníku se konal 19. října v The Prince George Ballroom na newyorském Manhattanu. Soutěžící z celého světa se zde sešli, aby předvedli své modely, které vycházely z čínské historie, byly inspirovány starou čínskou filozofií a čínskými dynastiemi, jejich podoba byla však originální a zapadala do dnešního moderního světa. Na závěr byli vyhlášeni vítězové ve dvou kategoriích: oblečení pro denní nošení a společenský oděv.

Kolekce „Krása a horor", kterou návrhářka přiletěla odprezentovat v srpnu do Prahy, vyvolala v New Yorku nadšený ohlas. Poté, co se reportáž z open-air ceremoniálu před čínskou ambasádou v Praze dostala do amerických médií, organizátoři kontaktovali autorku, aby ji mohli pozvat na finálový večer. 

Organizátoři této soutěže se snaží oživit starou čínskou tradici.Projekt Give Help a Chance - FASHION FOR HELP, který Marie Copps v srpnu v Čechách prezentovala a pro který byly šaty speciálně navrženy, vznikl, aby pomohl šířit víru v základní lidská práva, důstojnost a hodnotu lidské osobnosti. Nová kolekce je věnována kampani podporující lidská práva v Číně.

Modely jsou zachyceny v sérii fotografií a symbolizují krásu a tradici původní Číny v ostrém kontrastu s totalitou komunistické strany, která ve své zemi porušuje lidská práva.

Marie Copps chce touto světovou kampaní přispět ke zlepšení životních podmínek Číňanů praktikujících cvičení Falun Gong. Ta má upozornit na to, že stoupenci této tradiční čínské praxe cvičení těla a mysli jsou ve své zemi pronásledováni, posíláni do převýchovných táborů a vězněni. V těchto zařízeních jim jsou poté nelegálně a velmi krutým způsobem odebírány orgány určené pro transplantace.

Česká návrhářka Marie Copps.Na svém počátku se přitom Falun Gong těšil velké popularitě, a to i v nejvyšších politických kruzích. V roce 1992 dostal na výstavě „Orientální zdraví" v Pekingu nejvyšší ocenění „Hvězdná qigongová škola".

Pro jeho velkou a nečekanou popularitu a z důvodu možného mocenského ohrožení ho však Komunistická strana Číny postavila v roce 1999 mimo zákon. Prohlásila ho za sektu a od té doby vede proti jeho stoupencům jak domácí, tak celosvětovou lživou propagandu.

Foto: www.fashionforhelp.com

Autor: ČTK , - lu -

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ