Giorgio Armani - poslední císař ve světě módy
12.07.2009 07:00
Mít v šatníku nějaký model od Giorgia Armaniho je známkou určité společenské prestiže, dobrého postavení a vybraného vkusu. Již po několik desetiletí patří tento italský módní tvůrce mezi elitu svého oboru a jeho modely jsou rafinovaně prosté, elegantní a nadčasové. Jeden ze symbolů módního průmyslu oslavil 11. července již 75. narozeniny.
V médiích bývá Armani titulován jako Poslední císař nebo Velkolepý. Vedle oblečení pro ženy i muže navrhuje také dětské oděvy, užité umění či parfémy. Má pověst nekompromisního perfekcionisty, který nařizuje, jak daleko mají být v jeho obchodech od sebe ramínka na šaty. V "civilu" je prý ale Armani zdrženlivý - stejně jako jeho styl. Nemá rád novináře a nerad poskytuje rozhovory. Pověstná byla také jeho rivalita a slovní přestřelky s dalším velikánem italské módy - již zesnulým Giannim Versacem.
ČTĚTE TAKÉ: Armani nafotil manžele Beckhamovy pro "módní porno"
Předurčen k povolání lékaře
Giorgio Armani se narodil 11. července 1934 v Piacenze, malém městečka u Milána. Byl vychován v dobrých rodinných poměrech a předurčen k povolání lékaře. Dva roky studií medicíny však stačily k tomu, aby pochopil, že bílý plášť nosit nebude.
V roce 1957 nastoupil do největšího milánského obchodního domu La Rinascente, nejdříve jako aranžér výloh a posléze nákupčí pánské módy. Zůstal zde sedm let a poté jej do svého ateliéru přijal módní tvůrce Nino Cerruti. Šest let u něj pronikal do tajemství pánské módy a až poté se odvážil na volnou nohu.
Svoji první kolekci představil v jedné malé milánské kavárničce v roce 1974. "Mám rád, když žena okouzluje diskrétností. O tom, že vešla, bychom se měli dozvědět až později, nikoliv okamžitě při jejím vstupu," přibližuje Armani svoji tvůrčí filozofii.
Se svým životním partnerem, dnes již zesnulým Sergem Galleottim, o rok později založili firmu Armani. Z ní se postupně stalo celosvětové impérium, které prodává stylové módní zboží od kytic po nábytek.
Americký gigolo a Richard Gere
Jedním ze zlomových okamžiků v Armaniho profesní kariéře byl rok 1980, v němž se na plátnech kin objevil snímek Americký gigolo. Richard Gere zde v hlavní roli zářil v Armaniho saku a spustil tak novou módní vlnu. "Sako bylo první věcí, kterou jsem chtěl udělat. Vynalezl jsem typ sportovního saka, které je uvolněné, méně formální, méně upjaté," hodnotí Armani svůj zápis do kroniky módy. Sako pak Armani nabídl i ženám: "Byly časy, kdy se ženy musely oblékat jako muži, aby je brali vážně. Právě tehdy, v 70. letech, jsem vypracoval svůj styl."
Brzy se Armani stal hvězdou Hollywoodu a velký prostor dostávají jeho návrhy už tradičně při udělování filmových Oscarů. Kromě řady filmů a divadelních představení se v dalších letech podílel například na kostýmech pro letušky společnosti Alitalia či pro orchestr Claudia Abbada. Navrhl také interiér automobilu Mercedes-Benz CLK 500.
Armani je velkým fanouškem fotbalu a s fotbalisty rád spolupracuje - v roce 1994 oblékl na mistrovství světa tým Itálie, v jeho reklamních kampaních vystupují anglická módní ikona David Beckham nebo brazilský kouzelník Kaká.
Foto: ČTK, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.