Jaromír Glisník ze Skylinku: Bezplatné vysílání je chiméra, dotujeme jej všichni

Relax
10. 5. 2017 13:55
bez popisku 911628
bez popisku 911628

"Když se podíváte na trend placené televize, tak v ČR se s výjimkou Skylinku nikomu zvlášť nedaří, což je dáno vlivem silné bezplatné terestriky," tvrdí Jaromír Glisník, který řídí největšího satelitního operátora Skylink. Ten od května změnil vizuální podobu a rozšiřuje službu internetové televize.

* Společnost M7 poskytuje satelitní služby v sedmi evropských zemích. Jak se český televizní trh liší od ostatních?
Kromě České republiky na žádném z trhů, kde působíme, není významný podíl terestrické televize. V Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii i na Slovensku zpravidla zaujímá kolem 10 procent. Co se týče trhu s placenou televizí, v tuzemsku ještě polovina domácností za žádnou televizní službu neplatí a sleduje volné terestrické vysílání. Podobně jsou na tom Německo a Rakousko, kde je na satelitu volně dostupný podobný počet televizních kanálů jako u nás v terestrice. Slovensko má naopak mnohem blíže k Nizozemí a Belgii, kde přes 90 procent domácností platí za nějakou televizní službu.

* Jak se vám na českém trhu daří s placenými službami?
Na českém trhu jsme největším operátorem placeného vysílání, máme kolem milionu zákazníků. Dvojkou na trhu je UPC (500 tisíc v kabelu a 110 tisíc v satelitu), pak je O2 TV, která má kolem 220 tisíc zákazníků, a Digi TV se zhruba 110 tisíci. Na Slovensku jsme také v čele s 650 tisíci zákazníky, ale už nám tu na záda dýchá Slovak Telekom, který má kolem půl milionu zákazníků na satelitní nebo IPTV platformě. Když se podíváte na trend placené televize, tak v ČR se s výjimkou Skylinku nikomu zvlášť nedaří konvertovat zákazníky z neplacené části do placené, což je dáno vlivem silné neplacené terestriky. Na Slovensku je situace jiná, stále přibývají nové televizní platformy. Kromě Skylinku, UPC a Slovak Telekomu zde působí desítky středně velkých operátorů placené televize, podmínky jsou tu velmi odlišné.

* Kolik zákazníků vám přibylo?
Meziročně se nám daří získat desítky tisíc nových zákazníků. Placené služby u nás využívá 400 tisíc zákazníků a 250 tisíc na Slovensku. Zákazníkům, kteří platí servisní poplatek, nabízíme ke konci jejich předplatného placený balíček programů se slevou, což spousta z nich využije. Zajímavostí je, že u Skylinku platí zákazník nižší servisní poplatek při pravidelné měsíční platbě přes inkaso nebo SIPO oproti ročnímu předplatnému. To si můžeme dovolit díky úspoře na nákladech za upomínání a celkově za komunikaci při obnově předplatného.

* Prvního května došlo k redesignu všech značek M7 Group včetně Skylinku v ČR a na Slovensku. Proč jste se rozhodli pro jednotnou vizuální podobu?
Pro změnu vizuální identity jsme se rozhodli už v polovině loňského roku, kdy jsme připravovali rozpočet na rok 2017. V rámci připravované komunikace jsme nejprve pragmaticky zvažovali, zda bychom nemohli používat v každé zemi stejný televizní spot. Komunikace byla totiž dříve všude rozdílná. Pak jsme k tomu začali přistupovat koncepčněji a díky spolupráci s londýnskou agenturou Saffron (stojí např. za vizuální podobou O2; pozn. red.) jsme dospěli k nové společné vizuální identitě.

* V kampani jste se rozhodli komunikovat více image značky a emoce, technologie ustoupily do pozadí. Je to tím, že už máte tyto věci vyřešené?
S příchodem Skylink Life TV, kdy se ze satelitní televize stává hybridní s připojením na internet, se technologické pozadí může někomu zdát hodně složité. Ve skutečnosti se s rozvojem techniky věci pro uživatele zjednodušují. Pracovat s počítačem dnes a před dvaceti lety je úplně jiný zážitek. Mnohem více funkcí, ovšem jednodušší rozhraní a obsluha. Dnešní trend je proto prezentovat věci tak, aby člověk technické řešení na pozadí nevnímal. Pro mobilní aplikace už neexistuje nic jako návod, ovládání je intuitivní. Je proto potřeba oprostit se od technologického řešení a naopak komunikovat vizuální podobu, líbivý design nebo snadné ovládání. To by mohlo nalákat i starší zákazníky, kteří mají z technologií spíše strach.

* Televizní operátoři doplňují své služby i možnostmi sledování programů na mobilních zařízeních. Jak je na tom vaše služba Skylink Live TV?
Nejprve jsme dali zákazníkům možnost si tuto službu osahat bezplatně s tím, že programová nabídka byla limitovaná a nebyly zprovozněny některé technické funkce. Jelikož jsme satelitní platforma, tak hodně našich zákazníků bydlí ve venkovských oblastech mimo běžnou síťovou infrastrukturu. Potřebovali jsme otestovat, jak se tu služba chová. Na základě měření jsme ji upravili tak, aby byla co nejkvalitnější při různém internetovém připojení. Nyní počátkem května jsme spustili novou aplikaci pro mobilní zařízení (Android i iOS). Do konce května je přístupná kompletní služba Skylink Live TV bezplatně všem zákazníkům Skylinku, od června to bude závislé na tom, jaký programový balíček si zákazník předplatí.

* Budou její součástí i funkce zpětného zhlédnutí programů nebo nahrávání?
Ano, to je součástí. Služba je konkurenceschopná vůči podobným službám poskytovaným O2 nebo UPC. V západní Evropě jsou tyto služby už velmi dobře zavedené. U nás se dosud operátoři s vysílateli zcela neshodnou. Ne všichni vysílatelé jsou připraveni poskytovat své programy přes internetovou infrastrukturu, protože mají pocit, že jim utíká sledovanost.

* České stanice Nova a Prima požadují vyřazení svých stanic z bezplatné nabídky operátorů na Slovensku. Místo toho spustily nové kanály určené pro tento trh. Jak jste se s těmito požadavky vyrovnali?
Pochopitelně jsme museli postupovat podle požadavků vysílatelů, protože oni mají právo rozhodnout o tom, na jakém trhu budou svůj program vysílat. To, k čemu došlo, bylo nevyhnutelné. Oficiálně jsme v nabídce nikdy neměli slovenské programy v Česku a naopak. Někteří operátoři je suverénně nabízeli, aniž na to měli jakoukoli smlouvu. Mezinárodní verze jsou určitě krok správným směrem, byť si naši zákazníci stěžují, že stanice jako Markíza International, Nova International, Prima Plus nebo Joj Family zatím nejsou na stejné kvalitativní úrovni jako "mateřské" stanice. Naproti tomu v Rakousku vysílají desítky komerčních německých stanic v rakouské verzi s identickým programem jako v Německu, jen s odlišnými reklamami. U nás a na Slovensku je hodnota mezinárodních kanálů zatím nižší, a to se samozřejmě projevuje i na jejich sledovanosti.

* Stanice JOJ mluvila dokonce o tom, že na Slovensku by měli operátoři vyřadit z nabídky vysílání programů České televize.Nás to překvapilo, protože máme smlouvu s Českou televizí na vysílání jejích programů na Slovensku. Zaznamenal jsem rozhovor s ředitelem TV JOJ Marcelem Gregou, kde vztah TV JOJ k programům ČT na Slovensku vysvětloval. Myslím si, že nic není tak horké, jak se uvaří. Pochybuji, že se na stávajícím stavu, kdy mají Češi možnost sledovat slovenské veřejnoprávní programy a naopak Slováci ty české, něco v blízké budoucnosti změní.

* Mění se trendy v tom, co diváci nejraději sledují?
Myslím si, že dobrým měřítkem toho, co letí, je programming komerčních televizí. Ty vždy zachytí trendy brzy poté, co se objeví. Když začalo dobře fungovat vaření, tak se najednou všude vaří. Pak jsou takové subsegmenty zákazníků, kteří se dívají na stanice, které byste nepovažovala za významné. Já se rád dívám na vážnou hudbu a ta je na volně dostupných stanicích opravdu minimálně. V naší nabídce se jí věnují dvě stanice Classica a Brava a bezpochyby jsou lidé, kteří mají Skylink jen kvůli tomu. Stejně tak je např. u Golf Channelu. Existují zkrátka televizní stanice, které sledují menší skupiny diváků, ovšem jsou pro ně důležité.

* Skylink je součástí České asociace satelitních operátorů, která brojí proti státní podpoře přechodu na nové terestrické vysílání DVB-T2. Jaké pro to máte argumenty?
Celý projekt začal tím, že z rozhodnutí mezinárodních orgánů bude nutné odevzdat část vysílacího spektra pro jiné účely. To přivede do svízelné situace podnikatele, kteří v terestrické distribuci podnikají, např. České Radiokomunikace. Pro ně je to velká komerční výzva, jak se s tím poprat. Nám jako asociaci vadí, když se z problémů komerčních subjektů dělá veřejný problém, který by se měl řešit dotacemi z veřejných prostředků. Myslím si, že přechod na DVB-T2 je správná cesta, pokud terestrická platforma nemá ustrnout. Vadí nám ale ta veřejná podpora, protože to znamená, že technologické vylepšení jedné platformy zaplatí i zákazníci Skylinku nebo UPC či O2. Stát stále terestrické vysílání zvýhodňuje, např. podle zákona ukládá ČT vysílat v terestrice. To vše vede k nerovnovážné situaci, která dnes na televizním trhu je.

* Cílem má být zachovat možnost bezplatného televizního vysílání pro všechny obyvatele.
Dnes se prezentuje přechod na DVB-T2 jako boj za neplacenou televizi, ale to je chiméra. Fotbalista v televizi i kameraman si nechají za svou práci přece zaplatit, spoustu peněz stojí technologie i její obsluha, nemluvě o energiích. Všechno stojí peníze, vždy jde jen o to, kdo to zaplatí. Vnímají to sami provozovatelé televizních stanic a stávající obchodní model se jim nelíbí. Navýšení kapacity sítí v DVB-T2, kde budou mít televize prostor vysílat v HD kvalitě, povede k placené terestrice, jako to je v jiných zemích. Např. v Německu se zahájilo placené televizní vysílání v terestrice s HD kanály. Což je správný směr. Placená nabídka má jednu podstatnou pozitivní vlastnost, a sice, že si ji platí ten, kdo ji používá, zatímco "bezplatnou" terestriku dotujeme všichni. Intervence státu v tomto směru škodí, neboť porušuje princip technologické neutrality.

* Pokud se u nás zavede placené terestrické vysílání, měli byste jako operátor zájem jej provozovat?
Na to je potřeba opravdu nějakého operátora, který má k tomu technické prostředky, účtovací systém atd. Což můžeme dělat my nebo UPC, či nějaký velký hráč, který přijde z venku. To je také možné.

* Počítáte s tím, že vám přechod na DVB-T2 přinese nové zákazníky?
Myslím si, že samotný technologický přechod může přinést pár zákazníků. Hlavní moment ale bude zpoplatnění terestrického vysílání, ať už na technologii DVB-T nebo DVB-T2. To pomůže nejen nám, ale i ostatním operátorům. U nás má přibližně jeden milion domácností neaktivní kabelovou zásuvku, kterou mohou prakticky hned zaktivovat. Také v příjmu přes satelit jsme při zavádění servisního poplatku ztratili hodně zákazníků, kteří mají stále satelitní přijímače a antény na střechách domu a mohou se k satelitní televizi snadno vrátit.

JAROMÍR GLISNÍK
Členem představenstva lucemburské společnosti M7 Group je od roku 2012. Do portfolia firmy patří satelitní operátoři v šesti evropských zemích. Pro satelitní platformu Skylink pracoval od roku 2007, předtím působil na různých manažerských pozicích v oboru kabelové televize u firem Karneval Media a UPC Česká republika.

Autor: Lucie VaníčkováFoto: M7 Group

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ