Komunista <span>Štrougal</span> píše paměti

Relax
12. 4. 2008 10:48
Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal.
Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal.

Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal.Třiaosmdesátiletý bývalý komunistický premiér a vysoký funkcionář komunistické strany Lubomír Štrougal píše paměti. Oznámil to při křtinách biografie někdejšího ministra zahraničí své vlády Bohuslava Chňoupka, kdy se opět objevil na veřejnosti.

Na dotaz, zda sepisuje vzpomínky, odpověděl: "Snažím se." Nechtěl však hovořit o tom, jak je daleko. Na to prý nemůže dát odpověď, protože to sám neví. Podle kuloárových informací už o expremiérovy memoáry projevilo zájem Ottovo nakladatelství.

Štrougal je stále ve formě. Povídal si s přáteli, rozdával autogramy a mezi řečí upíjel ze sklenice pivo. Svého ministra Chňoupka vychvaloval. Byl prý to dobře jazykově a odborně vybavený profesionál každým coulem. Dovedl s partnerem přejít z ekonomiky na kulturu, literaturu či osobitosti té či oné země. "Byl vždycky dokonale připraven," uvedl.

O současné politice Štrougal hovořit vůbec nechtěl. Poznamenal, že v roce 1988 odešel z politiky. "Byl jsem přesvědčen, že po tom, co se za rok stalo, nemám v politice co dělat," uvedl. Může prý informovat jenom o tom, jak se díval na dění, u něhož byl, a o tom, co zažil.

Zajímá se hlavně o minulost

Stále se zajímá o politiku a ekonomiku, ale hlavně o minulost. Předlistopadová historie se podle něj líčí jako nezákonnosti, lágry a procesy, které komunistický režim působil. "Rovná se to tomu, jako já kdybych dneska posuzoval osmnáct let nového režimu podle podvodů při privatizaci, podle toho, co se všechno ukradlo, vyvezlo, co se neúspěšně stíhá či stíhalo," uvedl s tím, že to považuje za falšování historie.

Štrougal (1924) pracoval od roku 1948 v aparátu KSČ. Od roku 1958 byl členem ústředního výboru. V roce 1959 začala jeho kariéra ve vládních funkcích, když se stal ministrem zemědělství. V roce 1961 se stal na pět let ministrem vnitra. V letech 1968 až 1969 byl předsedou Hospodářské rady a v roce 1968 vystupoval proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Později se však přidal k normalizačnímu režimu Gustáva Husáka. Předsedou vlády byl v letech 1970 až 1989. Rezignoval pro rozpory s generálním tajemníkem strany Miloušem Jakešem. V únoru 1990 byl vyloučen z KSČ.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ