Liška i Šebrle nafotí kalendář, kvůli prevenci rakoviny
12.02.2010 16:15
Masarykův onkologický ústav v Brně, který předloni vydal kalendář s fotografiemi známých žen zaměřený na boj proti rakovině, chystá obdobný projekt se snímky známých mužů.
Oslovil například sportovce Romana Šebrleho, Jana Železného, hudebníka Pavla Šporcla nebo herce Pavla Lišku. Kalendář, v němž budou fotografovi pózovat při hře se svými dětmi, má upozornit na prevenci rakoviny varlat a prostaty.
Jedním z 12 modelů bude i hudebník Dalibor Štrunc z kapely Cimbal Classic, který výzvu k focení přijal i kvůli svému otci. "V minulosti jej tady vyléčili z rakoviny tlustého střeva. K odbornému lékaři se tehdy dostal doslova na poslední chvíli," řekl dnes novinářům Štrunc.
Černobílý kalendář
Fotograf Petr Šebl chce snímky umístit do prostředí, ke kterému mají slavní tátové nějaký vztah. Štrunc by se nejraději fotil s hudebními nástroji, protože jeho malé děti hrají na housle a cimbál. Umělecký šéf muzikálového souboru Městského divadla v Brně Petr Gazdík zase chce fotografa vytáhnout na golfové hřiště. "Nedávno jsem začal hrát a výbavu jsme pod stromeček pořídili i našim dvouletým dětem," řekl Gazdík.
Kolekce černobílých fotografií by měla vzniknout do konce září, aby v listopadu vyšly kalendáře z tiskárny, řekla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Stejně jako minule plánuje ústav vydat stolní i nástěnnou verzi kalendáře, obě nákladem 500 kusů. I nyní počítá s tím, že ze snímků vytvoří velkoformátové fotoobrazy, které na výstavách objedou celou zemi. Jednu z posledních výstav předchozího kalendáře s maminkami v Lednici na Břeclavsku vidělo podle fotografa Šebla na 50 tisíc lidí.
Připojí se Trojan, Malásek i Matonoha
Na stránkách kalendáře se objeví dále desetibojař Tomáš Dvořák, hudebník Petr Malásek, herci Ivan Trojan a Tomáš Matonoha, moderátor Bohumil Klepetko a lékař z Masarykova onkologického ústavu Radim Němeček.
Tvůrci kalendáře doufají, že přesvědčí více mužů, aby absolvovali preventivní prohlídky. "Ženy se o zdraví své a svých blízkých zajímají daleko více než muži. V roce 2008 se na nás s dotazem obrátilo 3553 žen a jen 1300 mužů," řekla Joukalová. Její slova potvrzuje i ředitel onkologického ústavu Jiří Vorlíček, podle něhož na onemocnění varlat a prostaty u svých mužů přijdou nejčastěji jejich manželky či přítelkyně.
Rakoviny varlat a prostaty jsou podle Vorlíčka jedny z nejčastějších onemocnění mužů. "Četnost výskytů se zvyšuje i díky dobré diagnostikovatelnosti. Úmrtnost naopak klesá, při včasném objevení je totiž jejich léčba velmi úspěšná," řekl Vorlíček.
ČTĚTE TAKÉ: Nejkrásnější Čech je Josef Karas z Obrnic
Rakovina varlat postihuje nejčastěji muže ve věku 20 - 40 let. Ze zhruba 450 případů za rok jich asi 40 končí smrtí. Jedna ze dvou verzí rakoviny varlat, kterou měl například známý cyklista Lance Armstrong, je přitom léčitelná i v pokročilém stádiu s metastázemi. Na nádory prostaty umírá v Česku kolem 1400 mužů z 5000 nových případů ročně. Rakovina se podle Vorlíčka objevuje u většiny mužů v pozdějším věku, často ale zemřou na jinou nemoc ještě před jejím objevením.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.