Petr Sluka a Jana Šrýtrová vedou na Liberecku a Mladoboleslavsku obchodní setkání Business for Breakfast. V rozhovoru popisují, jak tyto networkingové akce formou neformálních snídaní probíhají.
Na úvod snídaně mají účastníci jednu minutu, aby představili svou firmu/ projekt. Jak byste takto krátce popsali BforB?
Petr: Představte si skupinu 20-30 podnikatelů a manažerů firem z různých oborů, kteří se pravidelně setkávají, aby si sdělili, co je právě v jejich podnikání aktuální - co nabízí, co potřebují, čím mohou prospět ostatním a kde naopak uvítají podporu. Setkání je vždy moderované a má pevný řád. Samotný program je zaměřen na rozvoj networkingu, získávání nových obchodních příležitostí na základě osobního doporučení a především na dlouhodobém budování obchodních vztahů založených na důvěře. Protože právě a jen lidé, kteří vás dobře znají, mohou vaše služby doporučit dále či právě pro vás najít v paměti ten správný kontakt.
Jak se ale vaše snídaně liší od běžných obchodních jednání?
Jana: Networkingových setkání, akcí a večírků je v České republice spousta. Všechny tyto aktivity mají ale jednu velkou nevýhodu - podnikatelé se zde setkají pouze jednou, nikoliv opakovaně, tzn. nestihnou si mezi sebou vytvořit vzájemnou důvěru, kterou na klubech BforB dlouhodobě budují. A proto tyto kontakty následně nevedou ke konkrétním obchodním příležitostem a realizovaným obchodům.
Petr: Budování byznysu prostředníctvím networkingu můžeme připodobnit ke způsobu, jakým se lidé propojují se svými přáteli a obchodními partnery na sociálních sítích jako jsou Facebook nebo LinkedIn. Náš způsob propojování sítí kontaktů má výhodu v tom, že probíhá naživo a lidé si vás tak lépe zapamatují a díky osobnímu kontaktu jsou také přístupnější při navazování obchodních vztahů.
Jak často setkání probíhají?
Jana: Díky pravidelnému setkávání členů BforB a jejich hostů máme možnost říci každé dva týdny ostatním podnikatelům, co potřebujeme, jaké kontakty sháníme a v čem nám mohou pomoci v našem podnikání. Aktivně si tak představujeme nové obchodní kontakty - na snídani vodíme své hosty z řad našich osvědčených dodavatelů, zákazníků nebo obchodních partnerů, které chceme na BforB seznámit s ostatními účastníky. Členové BforB také významným způsobem získávají přehled o problematice nejrůznějších oborů. Díky různorodosti profesí, které se na klubech setkávají, se také vzájemně vzděláváme a získáváme novinky z jiných oborů, než je ten náš.
Co máte na mysli, když mluvíte o "klubu"?
Petr: V klubu jsou 3 klíčové role (tzv. výkonný tým), do kterých si členové volí své zástupce. Frontmanem klubu, tedy členem, který je nejvíce vidět, je moderátor, který provází účastníky setkáním dle předem stanovené agendy. Neméně důležitou roli má hostitel zajišťující hladký průběh setkání, tedy pohodovou atmosféru a i to, aby se nikdo nebál oslovit jiného účastníka, který jej zaujal či je mu oborově blízký. Třetím členem výkonného týmu je koordinátor, který během setkání zajišťuje předávání kontaktů a referencí mezi účastníky. Koordinátor rovněž nejlépe zná statistiky klubu, zda a jak se členům daří posouvat jejich podnikání a které obory mohou klub a tím i jeho členy posunout dále. Kluby jsou vedeny členy pro členy a to je tajemství jejich úspěšného fungování.
Nemůže se ale stát, že takového setkání nějak využije konkurenční společnost?
Petr: Kluby BforB jsou čistě nekonkurenční prostředí, protože každý ze členů má definovanou exkluzivitu svého oboru. Nemůže se tedy stát, že na klub přijde konkurenční společnost, byť jen jako host. V praxi to znamená, že veškeré poptávky z vašeho oboru získáváte pouze vy a pokud někdo ze členů klubu bude někdy řešit problém, který souvisí s vaším podnikání, vždy osloví nebo doporučí právě vás.
To ovšem znamená, že kluby neřídíte. Jaká je tedy vaše role?
Petr: Naším cílem je rozvoj klubu jako takového, čímž připravujeme nekonkurenční prostředí všem členům a podporujeme jejich podnikání na lokální úrovni. Jsme nositeli vize, že podnikat lze i korektně a bez faulů. Prosazujeme myšlenky dlouhodobé spolupráce. Princip je velmi jednoduchý. Na začátku se lidé poznávají. Pokud jsou to opravdoví profesionálové a fungují spolehlivě, buduje se vzájemná důvěra. A právě prostředí důvěry je pro rozvoj byznysu velmi důležité. Když budete chtít vyřešit jakýkoliv problém a máte na výběr, zda se obrátit na společnost, s níž máte pozitivní zkušenost či na někoho neznámého, koho si vyberete? A pokud člověk nemá s danou situací zkušenost, jako první se zeptá těch zkušenějších, kteří mají jeho důvěru. A koho mu doporučí? Opět jen někoho, kdo má důvěru. Doporučení je vždy aktem důvěry v osobu či společnost, již doporučuji. Naším úkolem je budovat prostředí založené na poznání - důvěře - doporučení, které usnadní již tak těžký život podnikatelů.
Jaké je zaměření obchodních snídaní?
Jana: Každý mítink je prioritně zaměřen na získání nových obchodních příležitostí, zajímavých kontaktů a otevírá nám dveře k novým zakázkám. Součástí mítinků jsou také krátké vzdělávací prezentace, kdy se členové navzájem seznámí s novinkami v ostatních oborech, získají informace, za které by jinde draze platili a rozšíří si obzory o zajímavosti, ke kterým by se normálně nedostali. Tyto prezentace vám ušetří nejen mnoho peněz, ale také starostí a obav z toho, že ve vašem podnikání neděláte určité kroky úplně správně, protože máte možnost konzultovat s odborníky. V neposlední řadě rovněž dochází k významnému posunu v profesním rozvoji členů. Účastníci obchodních snídaní se učí veřejně prezentovat, mluvit k věci o svém podnikání a vést efektivní obchodní schůzky.
Když mluvíte o efektivitě, můžete jmenovat nějaký konkrétní příklad?
Petr: Kluby BfB je nutno chápat jako marketingový nástroj, který je velmi snadno měřitelný. Přesně víme, nejen my, ale i členové, kolik setkání se díky obchodní snídani realizuje a kolik nových obchodních příležitostí vzniká. Jako příklad jedné realizované příležitosti mi dovolte jmenovat jednoho ze členů libereckého klubu z jazykové školy, kdy člen z pravidelného setkání odešel s pozváním na 5 meetingů s hosty. Na těchto schůzkách domluvil obchod v hodnotě kolem 40 000 korun na základě dobré reference už při prvním kontaktu s potenciálním zákazníkem, čímž se mu členský příspěvek vrátil díky jedné jediné schůzce. A takových lze během roku domluvit desítky.
Každé členství něco stojí, jak je to u Vás?
Petr: Pokud je nově příchozí člen odsouhlasen současnými členy klubu a je přijat, roční členský příspěvek je ve výši 14 000 korun bez DPH. Je nastaven tak, aby si jej mohl dovolit každý podnik. Filtrem vstupu do klubu totiž není finanční stránka, ale reference, s jakou host přichází. Protože hosté přichází na pozvání současných členů klubu.
Za členský příspěvek získává člen neomezený přístup na pravidelné obchodní snídaně, kde se setkává nejen se členy, ale i s hosty. Právě hosté jsou kořením klubu a každým klubem projde ročně 100-150 hostů, zástupců nekonkurenčních firem, ředitelů, manažerů, tedy lidí s rozhodovací pravomocí. Zaplacením příspěvku získává člen rovněž exkluzivitu na svůj obor podnikání a konkurenčním subjektům již potom zůstávání dveře na obchodní snídaně daného klubu zavřené. Veškeré poptávky z jeho oboru potom získává právě tento člen.
Kdo jsou členové klubů BforB?
Jana: Podnikatelské kluby BforB jsou prioritně určeny pro malé a střední podnikatele, kteří působí v daném regionu. Díky vysoké úrovni organizace, příjemné atmosféře a rozmanitosti zastoupených oborů z daného regionu mají zájem vstupovat do klubů také velké společnosti - např. kvůli zakládání nových poboček, hledání kvalitních zaměstnanců obchodních partnerů nebo jednoduše "omrknutí" místního podnikatelského klimatu.
Kolik klubů Business for Breakfast po republice existuje?
Petr: V České republice fungují v tuto chvíli více než tři desítky klubů sdružujících více než 400 členů. V současné době existují kluby ve větších městech jako jsou Praha, Brno, Liberec či Ostrava, ale nově cílíme i na menší města, kde chceme myšlenky podnikání na základě osobního doporučení více podpořit.