Sedmička - lehké počtení na celý týden

Bylo mu 88 let
Zemřel spisovatel Ludvík Vaculík, autor manifestu 2000 slov

06.06.2015 17:52 Aktualizováno 06.06. 20:05

Ve věku 88 let zemřel spisovatel Ludvík Vaculík. Díky své prozaické tvorbě Vaculík patřil mezi přední poválečné české spisovatele. Lidé ho však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu, zejména jako autora legendární výzvy 2000 slov z června 1968 nebo jako vedoucího pozdější samizdatové edice Petlice.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Jiří Čermák (2 hlasy) 06.06.2015 20:06

  Do mrtvol se nekope, přesto musím sdělit " několik vět" Vaculík byl...

 • Hogo Fogo (2 hlasy) 06.06.2015 18:11

  Fakt je, že podpis pod panflet 2000 slov, (podepsal jsem i já, ale...

 • Petr Konečný (2 hlasy) 06.06.2015 19:10

  A používáš přitom spájení bezolovnatou pájku?

 • Hogo Fogo (1 hlas) 06.06.2015 19:12

  Velice poučné: Obrodný proces v Semilech -- (Ludvík Vaculík,...

 • Josef Lustig (1 hlas) 07.06.2015 02:39

  Zacal jako mlady komunista a skoncil na fotce jako stalinova...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tak to je slabota, soudruzi... Musíte toho Vaculíka ještě víc znectít, dyť to byl Havlův kámoš. Tak do něj...! :-)))

0 hlasů

Zacal jako mlady komunista a skoncil na fotce jako stalinova karikatura. Takovych je plne Cesko.

1 hlas

Do mrtvol se nekope, přesto musím sdělit " několik vět" Vaculík byl zblblej komunista 50 let. Byl osobním přitelem Zemana, ředitele zemědělského učiliště v Lout , kam jsem byl uvržen jako kulacký synek na převýchovu.. O tomto učilišti Vaculík napsal knížečku, která vyšla v knihovničce stranického funkcionáře., kde popisuje ten osudový přístup komoušů k zemědělské mládeži. Oba začínali po válce v baťovských podnicích. Bohužel přítel ředitel neměl sám řádné vychování ani nezbytnou morálku. V létech 66- 68 jsem měl při studiu na zemědělské možnost sledovat jeho působení v obrodném procesu. Právě výběr lidí, kteří ten proces se podílel na jeho neúspěchu. Otec, kulak, tehdy přesně zformuloval o co se jedná. To se jen komunisti perou o koryta, říkal táta. O tom vypovídá i výběr Jiří Hájek /spící komunistická buňka v socialní demokracii/ starý Ruml, totéž.. Smrkovský, vyjednávač s Američany o pomoci v Povstání, které zabránil.
S Vaculíkem jsem se setkal v 90 letech na srazu učiliště, jako se zlomeným zklamaným člověkem, po 89 tyto revolucionáře již nikdo nechtěl.
Píši to proto, že i v dnešní době je třeba vybírat lidi, kteří nemají za sebou nějakou šlamastiku a pokud šlápnou vedle, tak se s tím mají smířit a ne se "obrozovat. To platí i na současné politiky, ať se jedná o Babiše nebo Sobotku.í

2 hlasy

Oni byli ti "obrodní revolucionáři" většinou bývalí velcí komouši.
Spíš komunistické svině.
Z různých důvodů je "rodná komunistická strana" odvrhla a s naivním Dubčekem ucítili šanci.
Před chvílí jsem viděl na iDnes fotku trojice Havel+Vaculík+Kohout.
Pavlíček Kohout psal také oslavné ódy na jeho jasnost generalissima Josifa Vissarionoviče Džugašviliho, z boží vůle cara Stalina.

0 hlasů

To víš, někdo jako mladý komunista začal a někdo jako komunistická svině končí, navzdory emigraci. Náturu nezapřeš, viď...?

0 hlasů

Jako bys napsal muj zivotopis, uz tam chybi jen moje emigrace, za tu Pan Buh zaplat, hezke pozdravy ze svobodne zeme severni Ameriky.

1 hlas

Díky.,díky....

0 hlasů

Velice poučné:
Obrodný proces v Semilech

--
(Ludvík Vaculík, Literární listy, ročník I, 27. června 1968, str. 5.)

Přijel za mnou hubený mladík a žádal, abych přijel do Semil promluvit na mítink Klubu mladých. Řekl jsem, že na mítinky nechodím. Namítl, že bych měl udělat výjimku, protože Semily jsou nejzaostalejší okres, kam obrodný proces vůbec nedorazil. Řekl jsem mu, že to říká každý. Už Litoměřice jsou nejzaostalejší okres, Ústí nad Orlicí a mnoho jiných. A všady čekají, že někdo z Prahy jim to přijde spravit. Jen ať si to spravují sami, my jsme jen noviny, my o tom máme psát, aby to povzbudilo zas další.

Mladík řekl, že oni si to chtějí spravit, ale kdybych já promluvil k lidem, že by je to spíš rozhýbalo. Řekl jsem, že ničím takovým nemíním být, a zeptal jsem se, jak ten mítink má vypadat. Bledý hubený mladík řekl, že tam bude asi devět set lidí, kteří budou dávat otázky hlavním funkcionářům okresu a případně je žádat, aby podali demisi. Tomu jsem se podivil a řekl jsem, že jako zpravodaje a pozorovatele by mě to zajímalo. – Když mladík odcházel, nechal mi svou navštívenku: Kája Hádek, reklamní fotograf, Semily.

Dne 15. května 1968 jsem zjistil, že Semily jsou teplé a mdlé městečko, kde každý jde pomalu za svým. Na asfaltu náměstí se divně vyjímala ostrá hesla: Dubček ano, Loskot ne! – Svoboda projevu, Svoboda prezident. – Národ sobě (nevěděl jsem co). Pan Kája Hádek mi po uvítání oznámil, že okresní funkcionáři se hanebně omluvili, avšak mítink bude! Zasmál jsem se. Zeptal jsem se, zda Loskot je vedoucí tajemník OV KSČ. Ano, potvrdil pan Hádek a dodal, že Loskot ještě včera osobně přislíbil účast svou či svého zástupce na mítinku, a dnes panu Hádkovi nechal u mistra vzkaz, že porada tajemníků se usnesla, aby na mítink nikdo nechodil.

Také Veřejná bezpečnost poslala omluvný list, podepsaný majorem Špátou: „Příslušníci Sboru národní bezpečnosti semilského okresu se plně staví za obrodný proces, což již vyjádřili v rezoluci odeslané ústřednímu výboru KSČ... (smích v sále později) ... Příslušníci VB se nebojí vystoupit před veřejností a obhájit výsledky své práce (smích v sále)...“ Veřejná bezpečnost však vystoupí, až dostane řádné a oficiální pozvání od nějaké organizace Národní fronty [to byla střechová organizace povolených asociací, organizací a politických stran za komunismu, pozn. red. BL].

Zeptal jsem se p. Hádka, jak zvali, odpověděl, že zval naprosto oficiálně, totiž osobně za Klub mladých, zbývalo mi tedy zeptat se, zda Klub mladých existuje. „A existuje ten váš Klub mladých?“ zeptal jsem se. „Ustavili jsme ho a požádali ONV o povolení.“ – „Dostali jste ho?“ Ukázal mi odpověď ONV: pravilo se v ní, aby Klub mladých poslal zápis z ustavující schůze, oznámil složení svého reprezentativního orgánu a předložil do 15 dnů své stanovy.

„Máte ty stanovy?“ chtěl jsem vědět. „Nemáme, to jsme právě počítali, že nám pomůžete sepsat.“ Zasmál jsem se a řekl jsem, že já přeci nemůžu a možná ani nesmím jezdit zakládat po republice Kluby mladých. Pan Hádek řekl, že klub je založený, jen stanovy nemá. Čistě abych jim poradil...

Zamyšleně jsem přistoupil k oknu, ruce složené za zády. Přemítal jsem o tom. Ano, pokud vzpomínám, toto vždy komunisté dělávali, a rádi, když je lid požádal. Také já musím. Ale kdo je Hádek? A jaký lid má za sebou? „Kolik je vám roků?“ zeptal jsem se. „Dvaadvacet.“ – A kolik počítáte, že tam přijde dnes lidí?“ – „Asi osm set.“ – „Jak to víte?“ – „Protože nedávno tady pořádal takový mítink ČSM [Československý svaz mládeže, mládežnická organizace, pozn. BL]. Bylo narváno.“ – „A proč děláte druhý mítink?“ – „Protože ten jejich nesplnil účel. Loskot na každou choulostivou otázku opakoval, že je to vnitrostranická záležitost.“ – „To vážně říkal? Vždyť přeci nejsou dnes žádné vnitrostranické záležitosti krom členských příspěvků!“ – „Však se mu lidi smáli!“

Pan Hádek mi přinesl jablko a kávu. Usedl jsem ke stolu. Ovšem nečetl jsem jakživ jiné stanovy nežli stanovy KSČ. Proto jsem psal: Klub mladých je ideový svazek... Ne, to dělám jen legraci! Četl jsem také stanovy Klubu spřízněných duší při divadle Semafor. Snažil jsem se připodobnit Klub mladých takovému kulturnímu spolku: zájmová činnost, kulturní vyžití, diskuse, přednášky... Pan Hádek chtěl, aby Klub mladých byl pro lidi bez omezení věku a politické příslušnosti. Zapracoval jsem to do stanov.

Odmítl jsem tam však zapracovat, že KM půjde do voleb s vlastními kandidáty. Řekl jsem, že ano, zkusit to mohou, budou-li mít takovou autoritu, ovšem do stanov to nepatří. Napsal jsem, jak se volí výbor klubu, odkud bude klub získávat prostředky. A napsal jsem, jak Klub mladých zaniká: usnesením členské schůze. „Kolik máte členů?“ zeptal jsem se. Odpověděl, že členskou základnu získají právě na dnešním mítinku, kde budou rozdávat přihlášky. „Proč tady není nikdo z přípravného výboru?“ chtěl jsem vědět. „Pepík Dohnal každou chvíli přijde,“ odpověděl pan Hádek.

1 hlas

Více tady:http://www.ludvikvaculik.cz/index.php?pid=59& - sid=60

1 hlas

Fakt je, že podpis pod panflet 2000 slov, (podepsal jsem i já, ale nebyl jsem celebrita), který se objevil jedno červnové ráno na titulní straně Listů, přivedl do problémů mnoho lidí. A možná víc těch, co se pod to ani nepodepsali.

Sakra, že Vaculík radši nehrál v indiánkách, jako Brice.

2 hlasy

ono je to zajedno iq tykve nebo hogo fogo

1 hlas

Tak šulini jsou různí. Ty jsi takovej povedenej, velkej.

0 hlasů

Ještě dodám, že já si jmeno Vaculík vždy spájím s jeho autobiografickým románem Sekyra, který na mne v čase svého vydání (1966) silně zapůsobil.
A svým způsobem ovlivnil při rozhodování o tom, zda emigrovat.

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1591

1 hlas

A používáš přitom spájení bezolovnatou pájku?

2 hlasy

ne, vole, pastu s práškovým cínem, vole

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 30/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Top dívky

Popcorn

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.