Zemřela Eva Klepáčová, Káča z pohádky a Zímova žena

Relax
20. 6. 2012 12:28
Eva Klepáčová (vpravo) ve své nejznámější roli Káči v pohádce Hrátky s čertem.
Eva Klepáčová (vpravo) ve své nejznámější roli Káči v pohádce Hrátky s čertem.

Ve věku 79 let zemřela v pondělí po dlouhé nemoci herečka a moderátorka Eva Klepáčová. "Zemřela v klidu ve spánku v našem pražském bytě," řekl její manžel, herec a zpěvák Josef Zíma. Klepáčová působila 34 let v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově, v dnešním Švandově divadle. Věnovala se také dabingu. Její nejznámější filmovou rolí byla postava Káči v adaptaci Drdovy pohádkové divadelní hry Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha.

Eva Klepáčová v pondělí zemřela.Eva Klepáčová zahájila svou hereckou kariéru v polovině 50. let v Severočeském divadle v Liberci, poté se v roce 1957 stala členkou Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Právě zde během svého čtyřiatřicetiletého angažmá ztvárnila mnoho postav různých typů a všech věkových kategorií; od něžných dívek (Sen noci svatojánské), přes výřečné a jadrné hrdinky (Strakonický dudák či Bratři Karamazovi), šlechtičny (Don Carlos) až po starší ženy (Hodina mezi psem a vlkem či Maryša).

Její filmová kariéra vyvrcholila v roce 1956 ústřední postavou kurážné Káči v Hrátkách s čertem. Představila se také v rolí sanitářky Vlasty z Kachyňova válečného dramatu Tenkrát o vánocích a dělnice Heleny Pokorné z komedie Bořivoje Zemana Slečna od vody.

V 60. letech se na filmovém plátně téměř neobjevila, k drobnějším rolím se vrátila v 80. a 90. letech, například ve filmech Kolja a Jak básníkům chutná život. V roce 2001 naposledy hrála v rodinné komedii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

Eva Klepáčová se často uplatňovala v dabingu, v roce 2007 jí za dlouholetou práci udělilo prezidium herecké asociace cenu za celoživotní mistrovství v tomto oboru. Mezi její nejznámější dabované postavy patří Nastěnka z ruské filmové pohádky Mrazík.

V začátcích televizního vysílání vystupovala i jako konferenciérka. Za normalizace ji však postihl zákaz působení v televizi i v rozhlase. Točila proto anonymně reklamy a komentáře k naučným filmům, později učila herectví na pražské konzervatoři. S manželem Josefem Zímou napsala vzpomínkovou knihu Princ a Káča, která vyšla v roce 2001.  

Autor: ČTK Foto: Alexandra Mlejnková, csfd.cz

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ