Kosmetické firmy čím dál více využívají zlato a drahé kameny, které přimíchávají do krémů, jež mají dodat pleti mladší vzhled. Krém s příměsí diamantu prý účinkuje proti stárnutí, krémy s rubíny nebo safíry zase údajně zpevňují pleť. Mnozí odborníci ale tvrdí, že jde o marketingový tah navozující dojem luxusu, aniž by byly blahodárné účinky drahokamů vědecky doloženy.
"Stále více značek vyvíjí recepty s použitím drahých kovů," uvedl mluvčí kosmetického řetězce Sephora. Například značka Chantecaille od prosince prodává omlazující krém s nanočásticemi zlata. Padesátimililitrová nádobka přijde na 365 eur (téměř 10 tisíc korun). Výrobce láká zákazníky na to, že čisté zlato má přírodní účinky, které působí proti stárnutí pleti, ale také proti zánětům, bakteriím a stimuluje krevní oběh.
Nejde přitom o nový vynález. Annick Le Guérerová, která se zabývá historií parfémů, připomíná, že ve starověkém Egyptě se používala mast s údajně zázračnými účinky, která kromě aromatických substancí obsahovala zlato, stříbro, tyrkys a lazurit.
Chrystelle Lannoyová, která dříve vedla marketing značky Clarins, založila novou kosmetickou značku Gemology, která vyrábí krémy s příměsí drahokamů. "Používáme 16 drahokamů a polodrahokamů," uvedla Lannoyová. Trvalo prý tři roky, než se jim podařilo extrahovat částice, které jsou pleti prospěšné. Gemology nabízí pro smíšenou pleť krém s rubínem, pro citlivou pleť krém se safírem.
Kosmetickou řadu s drahokamy připravuje také klenotnictví Bulgari, které spolupracuje s profesorem dermatologie Jeanem-Paulem Martym. Ten pro změnu používá ametyst, citrín a topas. Mluvčí Bulgari France uvedl, že se podařilo vyvinou revoluční látku, která díky vlastnostem drahých kamenů rozzáří pleť.
Odborník na drahokamy Benjamin Rondeau, který přednáší na univerzitě v Nantes, ale tvrdí, že nikdy nečetl jedinou lékařskou či farmaceutickou studii, která by věrohodně potvrdila, že mohou mít drahokamy příznivé účinky na pleť. "Je to marketing, v němž se používá vědeckých obratů a říká se kdo ví co," dodal.
Už v období renesance francouzský chirurg Ambroise Paré upozornil, že do aromatických substancí se může přidat zlato, stříbro i drahokamy, aniž by to mělo jakýkoli účinek, zdůraznila historička Le Guérerová. Drahokamy se podle ní v kosmetice přestaly používat v 17. století a tento trend trval až do 20. století.
Le Guérerová soudí, že návrat k používání drahokamů v kosmetice je důsledkem problémů s odbytem kosmetických výrobků. "Image luxusu, která se dříve s parfumérií a kosmetikou spojovala, je pryč. A tak se značky snaží, seč mohou, navodit dojem luxusu, aby své výrobky lépe prodávaly," dodala.
Ilustrační foto: archiv