Jako roztomilá holčička s lokýnkami odvážně zachraňovala rodinné i diplomatické vztahy a Americe tak ze stříbrného plátna vlévala do žil optimismus v době hospodářské krize. O 40 let později zastupovala Shirley Templeová-Blacková svou zemi v OSN, šéfovala protokolu v Bílém domě a posléze prožila jako velvyslankyně USA v tehdejším Československu sametovou revoluci. Ve středu oslaví tato, podle některých nejpopulárnější dětská herečka všech dob, osmdesátiny.
"Dokud budeme mít Shirley Templeovou, budeme v pohodě," prohlásil prý v polovině 30. let americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Veselého mrňouse, který ve filmech tančil, zpíval a občas se zapletl do politiky, aby kupříkladu sjednal mír v Indii či osvobodil svého otce, ocenila v roce 1935 i Americká filmová akademie. Za přínos filmové zábavě dostala Shirley už jako šestiletá zvláštního Oscara a stala se tak jeho první a dodnes nejmladší nositelkou.
Lokýnky podle malé Shirley
Templeová natočila přes 50 filmů, většinu z nich před svými desátými narozeninami. Poprvé se na stříbrném plátně objevila jako čtyřletá poté, co ji na hodině tance objevil vyhledávač talentů. V témže roce hrála v pěti filmech, rok nato již v jedenácti a v roce 1934 dokonce ve dvanácti. V té době prý vydělávala víc než šéf automobilky General Motors a filmové studio 20th Century Fox tak údajně zachránila před krachem."Na Santa Clause jsem přestala věřit v šesti letech, když mě v obchodním domě požádal o autogram," vzpomínala herečka na léta své největší popularity. Své fanynky měla Shirley nejen v Americe. I české maminky chodily s dcerami ke kadeřníkovi, aby jejich holčičkám udělal účesy plné kudrlinek. Podobné lokýnky měla i Jiřina Bohdalová ve svých prvních dětských rolích.
Jak Shirley odrůstala dětským střevíčkům, ubývalo i filmových rolí. Těsně po válce se provdala za herce Johna Agara, s nímž má dceru Lindu Susan a s nímž se po čtyřech letech rozvedla. Svou životní lásku, kalifornského obchodníka Charlese Aldena Blacka, potkala v roce 1950. Ještě týž rok se vzali a posléze se jim narodil syn Charles a dcera Lori.
Děsivá diagnóza
Koncem 50. let se Shirley Templeová-Blacková krátce vrátila před kameru - v televizní sérii adaptací pohádek a rodinných příběhů, než se naplno vrhla do věcí veřejných. Mimo jiné stála u zrodu Mezinárodní federace společností pro roztroušenou sklerózu (touto nemocí trpěl i její bratr George). V roce 1967 neúspěšně kandidovala do Kongresu, jako angažovaná republikánka podporovala i účast USA ve vietnamské válce. O dva roky později byla jedinou ženou v pětičlenné americké delegaci v OSN.Ve čtyřiačtyřiceti letech se Templeová-Blacková dozvěděla hrozivou diagnózu: rakovina prsu. "Byla tak statečná, že to řekla, protože lidé na veřejnosti neřeknou ani rakovina, ani prso," ocenila ji herečka Barbara Barrieová. Někdejší dětská hvězda totiž jako první ze slavných osobností o své nemoci veřejně promluvila, aby tak dodala odvahu ostatním ženám. Sama se nakonec vyléčila díky amputaci.
Nyní žiji už jen pro rodinu
V létě 1974 byla jmenována velvyslankyní USA v Ghaně, odkud se vrátila po dvou letech, aby od července 1976 půlroku šéfovala protokolu v Bílém domě (jako první žena v této funkci). Poté působila na ministerstvu zahraničí, než se v létě 1989 stala velvyslankyní USA v Československu. Kromě sametové revoluce zažila v Praze i jinou historickou událost - obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Tehdy v Praze pobývala jako zástupkyně organizace bojující proti roztroušené skleróze.
Po skončení diplomatické mise v Praze v létě 1992 odešla Templeová-Blacková z diplomatických služeb a věnovala se rodině a manželovi, který zemřel v srpnu 2005 - pár měsíců poté, co byla jeho žena v Los Angeles oceněna Sdružením filmových a televizních herců (SAG) za celoživotní dílo. Templeová-Blacková je též nositelkou čestných doktorátů univerzity v Santa Claře a Lehighské univerzity. Žije stále v rodné Kalifornii.
Foto: Profimedia.cz