Herečku Richardsonovou zabilo <span>krvácení do mozku</span>

Relax
20. 3. 2009 07:25
Natashu Richardsonovou zabilo krvácení do mozku.
Natashu Richardsonovou zabilo krvácení do mozku.
Natashu Richardsonovou zabilo krvácení do mozku.Smrt herečky Natashy Richardsonové, která se v pondělí vážně zranila při lyžování v Kanadě, zapříčinilo krvácení do mozku. Prokázala to čtvrteční pitva. Podle lékařů mohla Richardsonová přežít, kdyby se jí včas dostalo patřičného ošetření. Mezi její nehodou a hospitalizací však uplynuly skoro čtyři hodiny.

Herečka zemřela na následky zranění, které způsobilo krvácení mezi mozkovými obaly a lebkou. Pacienti, stejně jako Richardsonová, při tomto stavu často vzápětí po nehodě necítí bolest, neboť příznaky krvácení se dostavují až po určitém čase.

"Je to léčitelný stav, v případě ovšem, že víte v čem je problém a pacient je urychleně převezen do nemocnice," uvedl Keith Siller z newyorského lékařského centra. "Pak už ale zbývá málo času problém napravit."

ČTĚTE TAKÉ: Natasha Richardsonová zemřela po pádu na lyžích

Richardsonová se zranila při pondělní soukromé lekci lyžování, když spadla na svahu pro začátečníky v lyžařském středisku Mont Tremblant, asi 120 kilometrů severně od Montrealu. Podle mluvčí střediska se zdála být bezprostředně po pádu celkem v pořádku, neměla žádné viditelné poranění, její instruktor ale přesto přivolal lyžařskou hlídku, aby ji svezla na úpatí kopce. Herečka údajně neměla na hlavě ochrannou helmu.

Asi o hodinu později si prý Richardsonová začala stěžovat na prudké bolesti hlavy a z místního zdravotnického zařízení byla odeslána do nemocnice v Montrealu. Tamní lékaři u ní diagnostikovali vážné poškození mozku a v úterý odpoledne byla herečka v doprovodu manžela, herce Liama Neesona letecky přepravena do New Yorku a přijata do nemocnice Lenox Hill. Její stav byl kritický a lékařům se již nepodařilo smrt odvrátit.

Za herce Liama Neesona se Richardsonová provdala v roce 1994.Soustrast nad úmrtím pětačtyřicetileté Richardsonové vyjádřila řada jejích hereckých kolegů z filmového plátna i divadelních prken. V osm hodin večer uctila její památku divadla na Broadwayi ztlumením osvětlení.

Hereččina rodina požádala příznivce, aby místo zasílání květin raději darovali prostředky pro nadaci amfAR, která se zabývá bojem proti AIDS, a jíž Richardsonová dlouhá léta podporovala.

Richardsonová je dcerou herečky Vanessy Redgraveové a zesnulého režiséra Tonyho Richardsona. Za Neesona se provdala v roce 1994 poté, co si spolu zahráli ve filmu Nell (1994). V roce 1998 získala divadelní cenu Tony pro nejlepší muzikálovou herečku za roli v muzikálu Kabaret. K jejím nejúspěšnějším filmům patří například Past na rodiče (1998) či Příběh služebnice (1990).

Foto: ČTK/AP
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ