Legendu české herecké školy, herce Lubomíra Lipského při výběru povolání nejvíce ovlivnila rodina. Jeho otec byl prý až fanatický ochotník, který ochotnické divadlo v rodném Pelhřimově vedl, byl jeho hlavním hercem a režisérem.
"Všechnu tu fanatičnost přenesl na nás," řekl novinářům šestaosmdesátiletý herec, který je stále plný elánu. Na sobotním slavnostním večeru Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně převezme uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež.
Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově jako nejstarší ze tří synů v cukrářské rodině. Před kamerou stanul poprvé v roce 1946, kdy si spolu s bratrem zahráli drobnou roli partyzánů ve válečném snímku V horách duní.
Proslavili ho Tři chlapi v chalupě
Popularitu si pak herec získal zejména seriálem Tři chlapi v chalupě, kde ztvárnil dědu Potůčka. Lipský prozradil, že tato role mu zajistila například balíček česneku až z Vídně. "V jednom díle jsem se jako děda Potůček zmínil, že u nás není česnek, on skutečně nebyl. Asi za týden jsem do televize dostal balíček pro dědu Potůčka. Skupina Čechů, kteří žili ve Vídni, mi poslala česnek," zavzpomínal.
ČTĚTE TAKÉ: Matuška bude zpopelněn a urna uložena na Vyšehradě
Bartošová vypadla z taneční soutěže na Slovensku
Lipský se divákům pravděpodobně vybaví také jako alchymista v Císařově pekaři a pekařově císaři nebo jako princ v pohádce Byl jednou jeden král.... Právě na natáčení této pohádky vzpomíná Lipský velmi rád, a to hlavně díky skvělému obsazení. Zahrál si zde po boku takových velikánů jako byli Jan Werich a Vlasta Burian. "Bylo to ale špatně obsazené, protože Miroslav Horníček tam dělal krásného prince a já jsem hrál chrabrého prince. Krásného prince jsem měl ale dělat já. Horníček, to byl srab," smál se Lipský.
Tři medvědi s cibulkou? Byl jsem služka pro všechno
Na mnoha pořadech pracoval se svým bratrem Oldřichem, významným režisérem. Tyto okamžiky herec dnes označil jako jedny z nejtěžších, co se vztahu režisér - herec týká. "Oba jsme trpěli komplexem 'já na bráchu, brácha na mě'. Abych já neměl nějaká privilegia, tak jsem byl vždy na posledním místě," řekl Lipský. Vzpomněl tak natáčení rodinné komedie z cirkusového prostředí Šest medvědů s Cibulkou. "Na prvním místě tam byla zvířata, na druhém děti a teprve na třetím jsem byl já," podotkl.
Lubomír Lipský tak byl přítomen na každém natáčecím dnu, a to i tehdy, když se s ním nepočítalo. Jeho bratr jako režisér prý řekl, že herec musí být každý den v 7 hodin připraven v šatně nalíčený a v kostýmu. "Kdyby se čuníkům, opicím, medvědům nechtělo, máme s tebou náhradní program, říkal mi. Takže jsem byl taková služka pro všechno. Byl to takový malý diktátor," smál se Lipský.
Umělecký šéf zlínského festivalu Petr Koliha v sobotu připomněl, že festivalové uznání není cenou bilanční, ale cenou někomu, kdo již má za sebou spousty kvalitní a hodnotné práce v oblasti kinematografie pro děti a mládež. "Cítil jsem to jako osobní dluh. ...člověk vždycky na ty nejlepší přátele zapomíná nejvíce, takže tímto to trochu beru jako osobní splacení některých dluhů," dodal Koliha.
Foto: archiv Týdne