Suzanne Vega slaví padesáté narozeniny
11.07.2009 07:00
Její melodické balady s léty neztrácejí půvab a působivost. Americká písničkářka a básnířka Suzanne Vega, jejíž hvězda znovu zazářila s posledním albem Beauty and Crime, je stále stejně drobná, křehká a zasněná. Mezi zralostí jejího projevu stále probleskuje jemná jakoby dívčí melancholie. A nic na tom nemění fakt, že jí je dnes rovných padesát. V létě navíc potěší české fanoušky třemi koncerty se skupinou Čechomor.
Písně posledního alba Vegy z roku 2007 mají hloubku šansonů a k úplnému pochopení textů by člověk potřeboval slovník. Známá místa v New Yorku, příběh Sinatrova vztahu s Avou Gardnerovou, vzpomínka na kamaráda, jenž zahynul, když teroristé 11. září 2001 napadli město - to vše má několik významů i hlubších souvislostí. S tímto městem pojí Vegu silné pouto a jeho fotky jsou i na titulu její internetové stránky.
Hvězdná dráha Vegy
Vega je hlavně básnířkou a své texty obléká do jemných melodií. Vždy trochu zpívá a trochu vypráví. K doprovodu svého projevu používá bohatství zvuků, k nimž na posledním albu přispívá i violoncello nebo baskytara. Vydala jej po šesti letech, během kterých jí vyšla kompilace Retrospective. Za tu dobu také přestoupila k jiné hudební značce, vychovávala talentovanou dceru Ruby, která zpívá v několika písních pomocné vokály. A podruhé se vdala, tentokrát za právníka Paula Millse.
Hvězdná dráha Vegy startovala v roce 1987, kdy vydala druhou desku Solitude Standing. To už měla za sebou debut pojmenovaný po sobě s působivou baladou The Queen And The Soldier. Solitude přinesla velký hit Luka s nominací na Grammy. Ale největší úspěch byla titulní Tom's Dinner: melodický song s refrénem "tu-tu-tu-tu" byl původně jen ve verzi a capella a k mnoha posluchačům mu pomohl remix dvojice DNA. Jeho téměř monofonický refrén využil jeden z tvůrců moderního formátu zvukových souborů MP3 Karlheinz Brandenburg k vylepšení algoritmu komprese.
Hodně sebevědomá
Napůl Portoričanka Vega se narodila 11. července 1959 v kalifornské Santa Monice. Nevlastní otec Ed Vega byl spisovatel a učitel z Portorika. Vedli spolu dlouhé diskuse o psaní a metaforách. Když jí byly dva roky, rodiče se přestěhovali do newyorského španělského Harlemu. Tady poznala tvrdost ulice: "Prala jsem se, protože jsem musela." Ve čtrnácti složila první písně.
Studovala balet na střední umělecké škole a literaturu na Barnard College. A pak dostala od kamaráda lístek na festival v Glastonbury, kde vystupoval Lou Reed: "Do té doby jsem se na rokenrol dívala skrz prsty. Bylo to pro mě jen samé pózování v dlouhých hábitech a spousta zbytečného povyku. Ale krajina Reedových písní mi byla hodně povědomá."
Po Solitude přišla alba Days of Open Hand a další s názvem 99F se zajímavě elektronickým zvukem. Na něm se podílel i její bývalý manžel Mitchell Froom, s nímž má dceru Ruby. Z bolesti nad rozchodem s ním se vyzpívala na albu Songs in Red and Gray z roku 2001, kde se od elektroniky opět vrátila ke klasické folkové kytaře.
O dalším albu Nine Object of Desire (Devět předmětů touhy) z roku 1996 mimo jiné řekla: "Na desce je i jedna písnička pro švestku, což je takový můj neidentifikovaný předmět touhy." Zpívající básnířka píše i literární texty o hudbě, dětství, dospívání a o postavení žen ve světě, které otiskují deníky i časopisy.
V Česku je Vega dobře známá. Byla tu už mnohokrát a prý se sem ráda vrací. Naposledy vstoupila vloni v pražském Kongresovém centru.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.