Pavel Jechort: Pět chyb, kterým se vyhněte při vývoji mobilní aplikace

Relax
20. 8. 2013 12:00
p
p

Hodně často mi přijde do ruky článek, ve kterém se hovoří o probíhající digitální revoluci, bez které není možno přežít. Neříkám, že na tom není za mák pravdy. Jen srovnání s revolucí krapánek kulhá.

Při revoluci naprostá většina zúčastněných ví, co dělá. Chcete-li zaútočit na Zimní palác, vezmete si k ruce rozlícený dav a něco, s čím se dá vystřelit, třeba loď. To v digitálu zhusta nevíte proč, kdy a kam útočíte a tak sáhnete třeba po tarasnici místo praku a vyrazíte pevným krokem na jih, místo klusem na sever. Chyba číslo jedna.

Rád bych odhalil, jak na věc, jenže v tom většinou plavu taky. Proto si vezmu na mušku mobilní aplikace, tam se ještě nejedná o jadernou vědu a přidám pět dalších chyb.

Chyba za chybou
Stanovte si cíle. Myslím tím reálné, tedy opravdu hodně při zemi. Nejste a nejspíše nebudete nové Rovio. Myslet si to bývá chybou číslo dvě. 

Definujte, co by aplikace měla umět a jak bude lidem prospěšná. Zapomeňte na to, že svým klientům "podstatně ulehčíte život" tím, že ho ulehčíte sobě. Chyba číslo tři.

Pokud aplikaci máte, třeba i výjimečně dobrou, nečekejte, že ji lidé sami objeví. Nepřetrhnete-li se v této fázi, pácháte chybu číslo čtyři.

Když už uspějete, nenechávejte si vše pro sebe. Chyba číslo pět
A v pořadí šestá chybka je odeslat úspěšnou aplikaci do věčných lovišť příliš brzy.

Tak popořadě
Ad 1. Poctivě si odpovězte na otázku, proč aplikaci chcete. Že jí mají u sousedů, není správný důvod. Je zde velká pravděpodobnost hraničící s jistotou, že nebudete spaseni ani v problému generování kvalitních leadů, nebo skokovém nárůstu byznysu. Na druhou stranu, se svými mobily a aplikacemi trávíme dnes mnohem více času, než třeba se stárnoucím rodičem. Být tedy aktivně přítomen alespoň po krátkou dobu v mobilních zařízení je užitečný marketingový nástroj. Konečně můžete vyprávět značkový příběh. S námětem vždy přicházejte sami, agenturu nechte jen programovat.

Ad 2. Pokud aplikace nemá prodává, pak cíl představují jedině počty stažení. Zapomeňte na statisíce a zkuste bezpečnější tisíce. První "apka" je vždy pilot, nenechte se odradit. V případě, že ta věc prodává, bude výhrou, pokud se zaplatí. Cokoliv dalšího je na oslavu.

Ad 3. Nejvíce frčí hry. Začněte tedy s nimi. Propojte aplikaci s předmětem podnikání, historií vaší firmy atd. Naši poslední aplikaci Škola smyku si stáhlo 35 tis. lidí za dva měsíce. Pokud se vám to zdá málo, zkuste nás trumfnout.

Ad 4. Váš cíl je jasný. Pohybovat se v AppStore či Google Play alespoň několik týdnů (2-3 týdny je skvělý výsledek) v top 100. Jedině tak si vás lidé všimnou a stáhnou. Proto mějte pečlivě připravený launch plan. Nasaďte PPC, mobilní display, recenze na serverech o mobilních aplikacích, promo videa na YouTube, reklamu na Facebooku. Zaúkolujte všechny agentury, zaměstnance a známé. Za 2 tisíce eur máte dobrou kampaň.

Ad 5. Nepodceňujte interní PR. Každá velká firma globálně lační po success stories a garantuji vám, že lokálně úspěšná aplikace má potenciál stát se úspěšnou i globálně.

Ad 6. I povedená aplikace nemá většinou dlouhou životnost. Je ovšem velká škoda nepřijít s nějakým tím updatem, který dodá nové skiny, hračičky a třeba za plnou registraci hráče (lead) nabídne něco navíc.

Jak je vidět, obsah je ještě větší král, než kdy býval. Bez něj se můžete jít klouzat, i když ovládáte všechny pokročilé nástroje výkonnostních kampaní. Umíte-li tvořit obsah a neovládáte nástroje, můžete se jít klouzat také.

Mobilní aplikace podle Allianz

Nejstarší aplikací Allianz pojišťovny je edukační hra Křižovatky, ve které hráči řeší dopravní situace v duchu testů autoškoly.
Aplikace Škola smyku je pak jednak hrou a jednak vysvětluje, jak se chovat v krizových chvílích za volantem.
Aplikace Allianz WeatherSafe nabízí předpověď počasí pro více než 2,3 milionu lokalit na celém světě, včetně varování před nepříznivým počasím na silnici.
Na cesty s Kolbabou je pak nejnovější mobilní aplikace, jejíž tváří je cestovat Jiří Kolbaba. Jako zajímavost lze aplikaci stáhnout mj. na jedné pražské tramvajové zastávce přes WIFI připojení, kterým je zastávka pro tento účel vybavena. Všechny aplikace jsou dostupné na webu pojišťovny nebo s pomocí QR kódů a zahrnují v sobě cenovou motivaci pro sjednání pojištění

Autor: Pavel JechortFoto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ