Ve svých 66 letech přivedla na svět dítě jistá žena ve Štýrském Hradci. Informoval o tom deník Österreich s odvoláním na místní univerzitní kliniku. Rakušanka patří mezi nejstarší rodičky na světě. Totožnost matky nemocnice neprozradila a o porodu informovala teprve po dvou týdnech. Známo je pouze to, že žena dítě povila po umělém oplodnění a matka i novorozeně jsou už doma. V Česku zájem o oplodnění ve vyšším věku stoupá také.
V Rakousku se podle listu nyní diskutuje o tom, zda lze událost interpretovat jako úspěch medicínské vědy nebo jako šílenství. Až dítě nastoupí do základní školy, bude jeho matce 73 let. Maturovat by mohlo v době, kdy jí bude 85.
Podle nemocničních zdrojů má žena s porody v pokročilém věku zkušenosti. Už před pěti lety, tedy ve věku 61 let, se jí narodilo zdravé dítě. Tehdy to údajně v alpské republice nebyla jediná podobná událost. Několik dní předtím, na sklonku roku 2002, porodila jistá 58letá žena. Obě děti se narodily císařským řezem.
Rakušanka ze spolkové země Štýrsko patří mezi nejstarší ženy, které kdy porodily dítě. V lednu roku 2005 přivedla na svět dcerku rovněž 66letá Rumunka Adriana Iliescuová. Loni 29. prosince se narodilo dítě 67leté Španělce. Při žádosti o umělé oplodnění na jedné americké klinice však tvrdila, že je jí 55 let.
Těhotenství ve vyšším věku se stává v Česku trendem
Rodit v pokročilém věku je možné i v České republice. O umělé oplodnění mohou podle zákona žádat pouze páry. Rekord u nás před dvěma měsíci zlomila čtyřiapadesátiletá rodička. K těhotenství jí údajně pomohli odborníci na jedné mimopražské klinice. “Setkáváme se se zájemkyněmi ve stále vyšších věkových kategoriích. Jejich reprodukční orgány ale nepracují už tak, jak mají a tak klesá naděje, že dítě bude jejich. Takže pak podstupují darování vajíčka od jiné ženy,” popsal své zkušenosti z praxe docent Radovan Pilka z porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouci, který je odborníkem na asistovanou reprodukci. “Tady v Olomouci máme rekord - osmačtyřicetiletou maminku, která prošla léčbu a úspěšně porodila,” uvedl gynekolog.
Zatím o asistovanou reprodukci u nás mají největší zájem ženy od třiceti do pětatřiceti let. Specializovaní lékaři se však se ženami rozhodnutými otěhotnět i ve vyšším věku setkávají stále častěji. “Těhotenství ve vyšším věku je citlivé téma. Zvlášť pokud pacientka už není v dobré kondici a zároveň je přesvědčená, že plod donosí. Snažíme se to individuálně řešit domluvou,” uvedl gynekolog Pilka. S vyšší věkem totiž přichází na řadu otázka, zda bude žena schopná dítě donosit a také riziko zdraví narozeného dítěte. “Některé pacientky obvykle vystřídají několik center, a když neotěhotní u nás zkoušejí jiné,” podotkl Pilka.
Ženy, které překročí čtyřicítku nebo se jim otěhotnět nepodaří ani na třetí pokus, si musí umělé oplodnění financovat samy. Pojišťovna totiž poté tento zákrok již neuhradí. “Jedna léčba pacientky přijde na dvacet až čtyřicet tisíc,” dodal Pilka. Zájem o asistovanou reprodukci však stále stoupá a soukromých klinik, které se specializují na umělé oplodnění v Česku přibývá.
Umělé oplodňování žen i ve vysokém věku je dovoleno také například v zemích Beneluxu a ve Španělsku.
Ilustrační foto: Petra Mášová