Skateboardista Maxim Habanec: Jakýkoli scénář nemá smysl
15.10.2015 12:38
Skejtoval v tunelu Blanka i v pražském metru a videa a fotky s ním obletěly díky Red Bullu svět. Maxim Habanec ale už není jen "profesionální pozér", jak si dřív říkal. Tento rok pro něj znamenal zlom. Teď vystoupí i na naší akci pro marketéry Život na hraně.
"Trošku už jsem trpěl tím, že jsem pořád jen jezdil a nemusel nic dělat hlavou. U sportovce je hrozné, že když se nepovede závod, nemá z toho kam utéct. Ale já jsem měl najednou jako hlavní náplň natáčení. A pak už jsem se nehonil tolik za výsledkem," přiznal na úvod rozhovoru Maxim Habanec, jeden z nejlepších českých skateboardistů.
Dnes už nejezdí jen na prkně, které znamená svobodu. Dělá sám sobě marketéra a má vlastní videoseriál "Skate of Mind", jehož poslední, osmý díl natáčel ve Varšavě. Vymýšlí už i pokračování. A samozřejmě stále dvě až tři hodiny denně trénuje na skateboardu. "Kdybych už dnes nebyl markeťákem sebe sama, tak se nikdy neuživím. Moje jméno samotné nebo výsledky nejsou pro firmy zajímavé. Sám za firmami musím přicházet s obsahem a nápady, jinak nemůžu čekat, že je budu zajímat. Když jezdíte na skejtu, není to stejné, jako když vyhrajete olympiádu," říká skromně Maxim Habanec, který má na kontě několik titulů ze světových závodů.
Status sportu, jenž je stále na hraně undergroudu, i když se mu u nás aktivně věnují až desítky tisíc lidí, se může změnit za pět let v olympiádě v Tokiu. "Snažím se propagovat nejen sebe, ale i svůj sport. V ČR je trochu upozaděný. Třeba v Brazílii je to druhý nejpopulárnější sport," dodává a těší se, až budou o marketingových rozpočtech rozhodovat lidé z jeho generace.
Nechci Cestománii
Se Skate of Mind letos projel několik měst, nejlepší byla podle něj Budapešť. "Kam se hrabe Dubaj," srovnává. Projekt je pro něj nový v tom, že ho kompletně produkuje, v jeho týmu je už jen kameraman Martin Štembera. "Zatím jsem byl spíš tím, kdo jen jezdí a nechá se fotit, produkci okolo jsem neřešil. Byla to vlastně hrozná pohoda. Letos jsem si ale řekl, že se chci podílet na plánování. Sám jsem si začal všechno organizovat, samozřejmě za podpory Red Bull Media House," popisuje.
Není to tak, že by měl vše nalinkované a zařízené. Sám si rezervuje levné letenky a ubytování. Má hrubý plán, co chce v daném místě navštívit, postupem času se nechá víc inspirovat tím, co na místě potká. "První díl byl moc popisný, trochu Cestománie. Postupně se ale dostáváme dál a zjišťujeme, že jakýkoli scénář nemá smysl. Když někam jedete na týden, tak se tam prostě vždycky stane něco zajímavého," říká Maxim. Zdá se, že skateboardistům nápady padají samy. V budoucnu by klidně jel někam úplně bez scénáře. Ještě se mu na cestách prý nestalo, že by měl málo materiálu nebo neměl co natáčet.
Zatím běží videa jen online a na mediálních kanálech Red Bullu. "Televizím jsme seriál na začátku nabízeli, ale neprojevily zájem, tak jsme se rozhodli použít jen digitální kanály. A nelitujeme. Ani nevím, jestli moje cílovka kouká třeba na ČT. Já jsem si nezapnul televizi tak půl roku," říká Maxim.
Plechovka a kšiltovka stačí
Produkce každého dílu trvala zhruba 10 až 12 dní. Pro další pokračování už plánuje Habanec přibrat další lidi do týmu a natáčet videa víc profesionálně. "Zorganizovat partu skejťáků je ale nadlidskej úkol," dodává. Už teď tvoří videa přímo na místě ve dvou verzích, české a anglické. Ta druhá má také větší dosah na globálních mediálních kanálech Red Bullu, a to je směr, který by chtěl dál sledovat.
Než jde video do světa, musí ho vidět Red Bull Media House. Zatím prý však žádné zásahy nedělal. "Už spolu děláme tak dlouho, že vím, co si představují. Možná úpravy ještě přijdou, točíme čím dál víc akčnější a osobní věci, ostřejší vtípky," předvídá Habanec, který za firmu s býkem ve znaku jezdí od roku 2011. Jistě. V každém videu by měla být plechovka a kšiltovka s logem. "Kšiltovku nosím pořád, nápoj piju, takže není problém, na záběrech to všechno je. To samé jsou tenisky a oblečení Vans. Ani nad tím nemusím přemýšlet, prostě to na záběrech je. Detaily točíme běžně," říká o sponzorském plnění Maxim. Podle něj je na každém Red Bull sportovci, jak svoje nápady prosadí. "Máte radost, když vaše fotka má 70 tisíc lajků na Instagramu, protože ji sdílejí světové účty. Třeba projekt Skate the Line, který jsme dělali před dvěma roky, doteď lidé sdílejí," uzavírá.
Kdo je MAXIM HABANEC
Je mu 23 let. Od pěti jezdí na skateboardu, od deseti závodí, v šestnácti byl mistrem ČR a v osmnácti vyhrál zastávku světového poháru. Dokončuje bakaláře, točí sportovně cestopisné video projekty pro Red Bull Media House a dělá ambasadora tenisek Vans.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.