Tichá bolest s potratem
05.10.2007 01:01 Původní zpráva Aktualizováno 05.10. 10:30

Rumun Cristian Mungiu vyhrál na festivalu v Cannes Zlatou palmu. Za drsně syrový snímek z Bukurešti 80. let, kdy se kšeftuje s deodoranty, ale potrat je velký problém. Na slavnostní české premiéře snímku 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny byli ale rumunští tvůrci usměvaví.
Bukurešť, 80. léta. Dohasínající komunismus toleruje šmelinu s americkými cigaretami a voňavými deo spreji, ale když je holka v tom, musí se obrátit na pochybné existence, protože interrupce je zakázaná. Gabita (Laura Vasiliuová), lehkovážná a nesamostatná dívka, si domluví ilegální potrat u pana Bebeho (jak ironicky výmluvné jméno!), vše kolem ale musí zařídit její kamarádka Otilia (Anamaria Marincaová). Obě nakonec obětují mnohem víc, než si na začátku myslely.
Slavnostní česká premiéra snímku 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny se konala 4. října v komorním prostředí kina Evald. Rumunská delegace v čele s kameramanem Olegem Mutuem a představitelem Bebeho Vladem Ivanovem byla veselá. Ostrý kontrast k drsně syrovému filmu o tom, co všechno jsme ochotni obětovat pro přátele.
„Námětem filmu není komunismus ani potraty, ale přátelství a mezilidské vztahy. Nenabízí řešení, klade otázky o životě a lidské existenci,“ řekl na odpolední tiskové konferenci Vlad Ivanov, který ztvárnil hlavní mužskou postavu. „Ve chvíli, kdy jsem scénář dočetl, jsem si přál, aby role Bebeho byla moje. Jde o zápornou postavu, která není plochá, má víc vrstev. Chtěl jsem, aby bylo zřejmé, proč se tak chová – jeho jednání je totiž výsledkem nemocné a vyčerpané společnosti," dodal Ivanov. Při večerní premiéře už tak sdílný nebyl a divákům pouze popřál dobrou zábavu.
Rumunský prezident Traian Basescu při rumunské premiéře prý jako prvním vstal a nadšeně tleskal. Bouřlivé reakce na film ale dostávají tvůrci i od „obyčejných“ diváků. Jakási rumunská stařenka prý Vladovi Ivanovi do očí řekla, že ho za tu roli nenávidí. Vkrádá se reminiscence na postavu doktora Cvacha nedávno zemřelého Josefa Vinkláře. Lidé si prostě postavy a herce někdy ztotožňují – zvláště když se jedná o negativní charaktery.
Podle vlastního scénáře film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny natočil Cristian Mungiu. Je prvním dílem zamýšleného cyklu, kterým se autor vrátí do „zlatého“ věku éry Ceausescovy.
Cristian Mungiu Narodil se 27. dubna 1968 - je jedním z příslušníků generace "bezpotratových" dnů (zákon o zákazu potratů platil od roku 1966). Studoval anglickou literaturu, poté působil jako učitel a novinář. V roce 1998 dostudoval režii na bukurešťské univerzitě. Stal se prvním rumunským režisérem, který získal Zlatou palmu, kromě ní ho v Cannes ještě ocenili cenou FIPRESCI a Filmovou cenou francouzského národního vzdělávacího systému. Jeho styl v něčem odkazuje k umění belgických bratří Dardennů, kteří v roce 2002 získali Zlatou palmu za film Syn. |
Foto: Artcam
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.