Koncem 80. let šéfoval činohře Národního divadla. Po listopadu 1989 byl ministrem kultury i místopředsedou vlády. Dnes se s ním ve strašnickém krematoriu rozloučili blízcí i veřejnost.
Teatrolog, pedagog a překladatel Milan Lukeš zemřel 22. září ve věku 73 let. Rakev ve velké obřadní síni v pražských Strašnicích dnes obklopovaly květiny a věnce od rodiny, prezidenta Václava Klause, předsedy vlády Mirka Topolánka, ministra kultury Václava Jehličky, parlamentu či ředitele České televize.
„Prožil jsem s ním vzrušující část života. Věděli jsme, že mezi námi sedí člověk velmi vzdělaný, elegantní a noblesní," zavzpomínal první místopředseda Senátu Petr Pithart na polistopadové sestavování vlády.
Na poslední cestě doprovodili Lukeše herci Radovan Lukavský, Bořivoj Navrátil, Jan Potměšil, Jan Kačer, šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal, jeho bývalý ředitel Jiří Srstka i zástupci z brněnského HaDivadla a Divadla Husa na provázku.
S emotivní vzpomínkou na Lukešovu pedagogickou a redakční činnost a vysokoškolská studia vystoupil šéfredaktor měsíčníku Svět a divadlo Karel Král. Herečka Simona Postlerová poděkovala Lukešovi za léta s ním strávená na půdě Národního divadla, především v období revoluce. "Přeji vám šťastné doputování k elitní společnosti, která je na druhé straně. Drahý, něžný pane profesore," dodala. Milan Lukeš se výrazně vepsal do českého divadelního umění. V 70. letech pracoval jako redaktor v časopisu Divadlo a od roku 1966 začal přednášet divadelní vědu a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1984 až 1985 byl na fakultě prorektorem pro ideologii.
Lukeš byl i překladatelem, zejména starého a moderního anglického dramatu, autorem esejů a knih, například o Shakespearovi a alžbětinském divadle. Posledních jedenáct let se věnoval redakční činnosti v časopise Svět a divadlo.
Foto: ČTK