Člověk v tísni láká na neexistující pracovní místa v exotických zemích
16.01.2017 11:53
Nezisková organizace Člověk v tísni spustila osvětovou on-line kampaň Světová práce, která má prostřednictvím inzerátů na exotické pracovní pozice netradičním způsobem informovat veřejnost o rozvojových projektech Člověka v tísni ve světě.
Člověk v tísni a Česká rozvojová agentura se dlouhodobě snaží informovat o tom, jak se chudé státy mění a co všechno se povedlo. Aby se rozšířilo povědomí o těchto projektech, byla ve spolupráci s reklamní agenturou Bistro spuštěna on-line kampaň s názvem Světová práce.
Kampaň se tváří jako náborová a je založená na nabídce na první pohled lákavě vypadajících pracovních pozic v exotických lokalitách. V nabídce tak zájemci našli například marketingového manažera na Srí Lance, animátora v kempu v Nepálu, specialistu na gastromarketing na Filipínách a další.
Inzeráty ale byly fiktivní a všechny vypsané "pozice" již byly dočasně vytvořenou "náborovou agenturou" úspěšně obsazené. To mělo podtrhnout, že veškerou nabízenou práci v lokalitách, kde Člověk v tísni se svými rozvojovými aktivitami působí, již vykonávají místní lidé.
Kampaň probíhala na webu Jobs.cz a na Facebooku, kde během ani ne měsíce zasáhla přes půl milionu uživatelů. Počet fanoušků facebookové stránky Světová práce se během té doby vyšplhal na 2779 lidí a na samotný web www.svetovaprace.cz se v průběhu kampaně podívalo až 4000 lidí denně.
Mimoto se množily i ohlasy na webu Jobs.cz, kde měla Světová práce svou vlastní landing page - na inzeráty tam přímo odpovědělo přes 300 lidí. Reakce lidí po zjištění, jak se to s inzeráty na exkluzivní pozice doopravdy má, byly veskrze pozitivní - stejně jako ohlasy na sociálních sítích.
"Každý shání dobrou práci a spousta lidí chce cestovat. Obě dvě touhy Bistro spojilo a vznikla kampaň Světová práce. Nejlepší bylo, že uživatel narazil na informace o rozvojových projektech na místě, kde to nečekal. V tom byl vtip celé kampaně, a proto měla úspěch. Podle nás už se srdceryvné fotky afrických dětí dávno omrzely a je potřeba vymyslet jiné způsoby komunikace. Vtipné kampaně bořící mýty o chudých zemích jsou podle nás tou cestou," říká Tereza Hronová, mediální koordinátorka informační sekce Rozvojovka z Člověka v tísni.
Pomoc chudým zemím je jednou z nejdůležitějších aktivit společnosti Člověk v tísni. Má charakter dlouhodobé spolupráce na projektech, které mají za cíl v rozvojových oblastech vylepšit životní podmínky konkrétní komunity a především předat znalosti a dovednosti místním lidem, aby se o své blaho nadále starali sami. "Člověk v tísni takto úspěšně působí v desítkách zemí po celém světě - přesto se zdá, že u nás o tom, jak fungují rozvojové projekty, mnoho lidí neví či o nich má spíše zkreslenou představu," dodává Tereza Hronová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.